úterý 25. prosince 2012

Vánoční výlety


24.-25.12.2012

Hlavní dopolední přípravy na Štědrý den už skončily a abych v dalším moc nepřekážel, využívám volné chvilky a mizím k řece. Začínám v Klecánkách nedaleko ostrova, kdy se snažím objevit kachničky mandarínské. Už tu jsou, jen se ne vždy ukáží. Po chvíli hledání nacházím dva samečky, jeden z nich je lehce albinotický. Ale na nějakou pořádnou fotku jsou daleko. Jinak tu tolik ptáků není. Sameček poláka velkého, samice chocholačky, pár březňaček a tři potápky malé. V rákosinách se skrývá slípka zelenonohá. Sbírku doplní už jen přelety morčáků velkých, kormoránů a racků chechtavých. A tak největším vzrušením je křik krkavce. Ale bylo to předčasné, krkavec tu skutečně byl, ale ve voliéře.
Dalším místem je kousek říčky Rokytky ve Vysočanech. Kromě kachen tu nic nebývá až na již několikrát pozorovaný párek kachniček karolínských. I tentokráte mám štěstí, sameček karolínky se tu krmí s třicítkou březňaček.
A posledním místem je Vltava v Tróji. Ani tady není bůhví jaká druhová pestrost - březňačky, poláci, lysky, slípky, potápky. Ve větším počtu tu odpočívají racci chechtaví (cca 300), chocholačky (cca 250) a kormoráni velcí (cca 100). Z těch méně běžných druhů je tu jeden, již do svatebního přepeřující, sameček poláka kaholky. 


sobota 8. prosince 2012

Kachničky v Klecánkách


7. a 8. prosince 2012

První týden prosince je za námi a je nejvyšší čas zkontrolovat, zda už náhodou nedorazily kachničky mandarínské do svého tradičního zimoviště na Vltavu u Klecánek. U ostrůvku moc ptáků není, labutě, březňačky, osm potápek malých, několik racků chechtavých a samec morčáka velkého. Kachničky nikde. Už se obracíme zpátky, když zpod podemletého břehu vyplouvá malá skupinka. Jsou tu tři samečci (jeden velmi nevýrazně vybarven) a normálně zbarvená samička. Tak tu jsou zase. O den později to vypadá ještě lépe. Objevujeme dvě skupinky s celkem třemi samečky a čtyřmi samičkami. Jedna ze samic je albínka (ta se už objevila třetí rok po sobě), další flavistická (také podobná té z minulých let). Další osádka je víceméně stejná. Ještě projedeme kolem polí u Větrušic, kde loví káňata lesní, poštolky a překvapivě i volavky popelavé. Trochu nepatřičně do tichého mrazivého dne zní hlas budníčka menšího. 


sobota 17. listopadu 2012

Pražská akce v Milovicích

17.11.2012

Kolegové z Pražské ornitologie uspořádali společnou akci do vojenského prostoru v Milovicích, tak jsme se rádi přidali. Mimoto, v těchto místech jsme ještě předtím nebyli. Pozdní listopadový čas nedával moc šancí vidět v takovéto lokalit přílišnou hojnost ptačích druhů, ale třeba něco překvapí. Sešla se docela početná skupina a hned jsme zamířili prozkoumat zvlněný řídce porostlý terén Pod Milovických vrchem. Postupně jsme zahlédli docela slušný počet druhů - zvonky, strnady luční a rákosní, hýly, jikavce, ťuhýka šedého a kvíčaly. Delší dobu zde nemělo cenu pobývat, neboť se tu konala poněkud hlučnější akce jakéhosi vojenského klubu. Přesunuli jsme se o kousek dál na Milovické letiště. Okolní pole byla doménou dravců - napočítali jsme kolem dvacítky káňat lesních, jednu rousnou, dvě samice pilicha a několik poštolek. Letiště je i místem, kde jsou ke spatření pustovky. Hodně jsme se snažili, ale ty nám byly zapovězeny. Při odchodu z lokality Martina hlásí, že si musí odskočit a vzápětí už křičí, že právě vyplašila kalouse pustovku. Tak přeci. Pustovka kousek popolétla a skryla se pod nízkou břízkou. Dala nám tak dost času si prohlédnout ne zcela běžného sovího druhu. 

Ohlédnutí za exkurzí na stránkách Pražské ornitologie.

úterý 30. října 2012

Oplatil nadvakrát

(28. a 30.října 2012)

Asi měsíc dopředu jsem na 28. října měla naplánovanou návštěvu Pardubic a sraz s přáteli v čajovně. Protože ten se měl konat až odpoledne, chtěla jsem příležitosti využík k prozkoumání některého z okolních rybníků. Původně jsem si myslela na Bohdaneč, ale když se krátce předtím objevila hlášení o potápkách žlutorohých z Oplatilu, přehodnotila jsem situaci :)
Fakt, že kromě hlášení potápek se také se objevila hlášení rapidního ochlazení, častých přeháněk a případně sněžení, jsem pro změnu ignorovala. Předpověď se bohužel naplnila už když jsem ráno otevřela oči. Slabý déšť ale nevadil, a tak jsem si vzala větší batoh s dalekohledem, foťákem a pár dalšími věcmi, nabalila na sebe spoustu oblečení, popadla stativák a vyrazila na nádraží. Za nedlouho už jsem v Pardubicích přestoupila na vlak do Stéblové, poté hodila stativák přes rameno a vyrazila podle vytištěné mapy směrem k vodě. Déšť se ze začátku dal přežít, když jsem obhlížela první nádrž, trochu mě zamrzela snížená viditelnost a především to, že dalekohled i stativák neustále mlžil. Přesto se mi ale podařilo vypátrat mezi březňačkami, kopřivkami, roháči, lyskami, poláky, kormorány a dalším celkem běžným osazenstvem, i dvě potápky žlutorohé, co mě na chvíli zahřálo. Za čas už jsem ale začala být promočená, a to včetně mých goretexových bot a kalhot až po kolena. Protože byly možná ani ne +2°C, začal mi trochu omrzat nos a ruce v mokrých rukavicích. Snažila jsem se uklidnit tím, že horší už to být nemůže. To jsem se ale krutě spletla. Asi po pěti minutách se zvedl vítr a začaly padat kroupy (au, můj nos)! Do odjezdu vlaku zpět do Pardubic jsem ale měla ještě asi 2 hodiny, a tak jsem vydala prozkoumat další nádrže. Ač to zní nepravděpodobně, do doby než jsem došla až k té poslední, začalo sněžit a spadla eště větší mlha. Můj stativák se tím stal už téměř nepoužitelným, protože se celý zamlžil už po pár vteřinách a já už neměla žádné suché kapesníky nebo cokoli jiného, čím bych ho mohla otřít, a sám už se neodmlžil. Přesto jsem ve velké dálce viděla potáplici, určenou jako severní podle malého rozsahu bílé na krku a podle bílého fleku na boku. Za ní se rýovaly dalších podobných ptáků, ale těžko říct, zda potáplic či kormoránů.
Blíž už jsem ale nešla, protože jsem nechtěla na vlak čekat o dvě hodiny dýl. Ruka, kterou jsem držela stativák nahoře mi trochu umrzala, a nos (jediná nezahalená část těla) mí střídavě bombardovaly kroupy nebo sněhové vločky. Než jsem došla na nádraží, napadlo alespoň 5 cm sněhu, a tak jsem si alespoň mohla užít krásnou zimní atmosféru.
Odpoledne v čajovně se mi bohužel nepodařilo nic usušit a vypadala jsem, jako když jsem právě vylezla z bazénu. Kolem deváté hodiny jsem se vypravila domů. Při kupování lístků na vlak jsem zjistila, že mi dokonce promokly i peníze ukryté v peněžence pohřbené na dně batohu. Paní za přepážkou se na mě podívala, jak je možné, že mámmokré peníze. Jakmile jsem jí vysvětlila, že jsem dnes strávila přes 4 hodiny venku, chápavě se na mě usmála a položila si peníze na stůl, že už si je nějak usuší. A tak skončilo moje dobrodružství. Potápky žlutorohé však za to stály a až na počasí jsem si ten výlet docela užila :) 

Napoprvé se potápky žlutorohé podařilo pozorovat, takže při své cestě do Pardubic jsme o dva dny později nemohl tuto lokalitu minout. Zvlášť, když jsem u nás "žlutorožky" ještě neviděl. Naštěstí bylo slušné počasí i s dobrým výhledem. Na břehu jsem svědkem úlovku velkého kapra, a tak s rybáři chvíli klábosím. Zajímalo, co je na rybníků z ptáků zajímavého, že se tu trousí tolik lidí s dalekohledy. Hladina je plná ptáků - převažují lysky, březňačky, poláci, je tu skupinka hus velkých, desítky roháčů, několik hoholů, čírek obecných i hvízdák. A překvapivě dvě lovící, v dobré kondici vypadající, vlaštovky. Pak obcházím lokalitu na místo spojovací hráze a potkávám Denise a Iana. Dostávám instrukci, kde se pohybuje první z potápek žlutorohých. A taky jo, za chvíli ji vidím při potápění. Další dvě nacházím na druhé nádrži. Kromě nich ještě sledujeme potáplici malou. Přesouvám se na další lokalitu a tou je Bohdanečský rybník. Je ještě upuštěný. Z pozorovatelny je v dáli patrno velké hejno čejek (asi 270 jedinců) a s nimi tam poletuje několik dalších bahňáků. Konečně si sedají, le je to daleko i na stativák. Nakonec se z nich vyklubali dva jespáci bojovní a minimálně jeden jespák obecný. V pravé části zálivu se ozývá hejkání hus, ale není na ně vidět. Pouze v jednom z průzorů zahlédnu několik desítek hus velkých a asi 50 volavek bílých.

Potápka žlutorohá

sobota 6. října 2012

Festival na Žehuni

(6. října 2012)

Káně lesníRok se s rokem sešel a už je tu zase čas ptačího festivalu. Stejně jako minulé roky tradičně vyjíždíme na Žehuň. Přijíždíme k louce a už vidíme tentokráte početnou skupinu návštěvníků pomalu odcházet. Novinkou je utábořený štáb ČT24, který přijel udělat reportáž pro Studio Víkend.Chvíli tak okouníme na břehu a přizpůsobujeme aktivity on-line reportáži. A za chvíli již Lubor na kameru povídá o tradici Festivalu i Žehuni jako takové. Navíc přijeli kolegové z nedaleké záchranné stanice a vypouští několik uzdravených ptáků - káni lesní, poštolku a kalouse ušatého. Super možností je prohlédnout si zblízka lelka lesního, který však ještě nějakou tu karanténu bude potřebovat. Protože Mirek Jelínek poněkud netradičně nechytal, tak tohle byli jediní ptáci ke zkouknutí zblízka. Jinak na hladině je k vidění několik roháčů, kormoráni, racci bělohlaví, čírky obecné a jedna husice liščí. Přelétli dva raci středomořští, hejno pěnkav, moudivláčci... Dál pak procházíme celý úsek po polích kolem rákosin a pak až dozadu podél obory. Celé to vystačí na pěkných pár hodin. Nejčastěji sledujeme strnady obecné, skřivany, bekasiny otavní, v rákosí se ozývají strnadi rákosní a moudivláčci. V zadní části klesající hladina vypouštěného rybníka odhalila bahna - kolem jsou stovky kachen, volavky popelavé i bílé. V závěru dorazíme až na teplomilné stráně pod oborou, kde je i nyní k vidění řada kvetoucích teplomilných rostlin. Zkoušíme hledat kudlanku nábožnou, což se nám ale letos nepovedlo. Za příjemného tepla se vracíme zpět - jen nám chybí orel mořský. Jako na zavolanou, když už sedáme do aut, se jeden mladý objeví.


Lelek lesní


Reportáž z Festivalu na Žehuni ZDE



sobota 8. září 2012

Písečníci na Rozkoši

(8. září 2012)

Jespák písečnýPo delší době jsme opět vyrazili do terénu. Domluvili jsme se s Vaškem Johnem a dalšími a vybaveni aktuálními informaci od Jardy Vaňka jsme zamířili na Rozkoš. První zastávkou je upuštěný rybník u Velelib. Jsou tu volavky popelavé a bílé, potápky malé, napájí se hejno hřivnáčů. Postupně se objevuje celkem pět vodoušů šedých. Nejčetnější jsou čejky. Zkoumáme je v polích, ale kromě jespáka bojovného nic dalšího neobjevíme. Druhá zastávka v pořadí jsou louky u Kosiček. Louže už mizí a ani není vidět žádný ptačí pohyb. Trochu to prozkoumáváme a nakonec zjišťujeme, že tu pobývá přes dvacet bekasin otavních a jeden vodouš bahenní. Pak už míříme na přehradu. Nejdříve se stavíme u Nahořan, ale i tady jsou už louže miniaturní a bez ptáků. Na Rozkoši se prvně procházíme po Děličce. Cestou nás doprovází konipasi bílí, konopka obecná a několik pisíků. Na konci děličky pozorujeme zase pisíky, jednoho jespáka obecného a tři kulíky písečné. A také jednoho ledňáčka. Mimoto máme možnost sledovat orlovce při lovu. Od Děličky se přesouváme k Šeřeči. Procházíme kolem rybářů a po chvíli zahlédneme tři jespáky písečné. Dostáli své pověsti - opravdu nejsou plaší, prochází se blízko rybářů a nebránili se ani našemu focení z několika metrů. Vydrželi jsme je sledovat dlouhé minuty. Pak se posouváme ještě dál k malému výběžku, který je zvolna odhalován ustupující vodou; tady jsou kormoráni, čáp černý, dvě kolihy velké, jespák bojovný, racci bělohlaví, sedm kulíků písečných a hejno racků chechtavých a čejek. Při podrobnějším pátrání najdeme i kameňáčka pestrého. Posledním cílem je malý rybníček při vtoku. Čekáme tu, zda na bahna nevyběhne nějaký ten chřástal kropenatý. Ale marně. Nicméně jsme se dočkali vodouše tmavého, ledňáčka a mladého bukáčka. Vydrželi jsme na místě skoro až do setmění, a tak Rozkoš opouštíme až za tmy. Celkově jsme příliš mnoho druhů neviděli, ale těch pár stálo za to.

Jespák písečný

pátek 31. srpna 2012

Německo potřetí

Schlesswig – Holsteinisches Wattenmeer

srpen 2012
 
Letos koncem srpna jsme se opět, už potřetí, vydali na sever Německa. Moc jsme nevymýšleli a zamířili na osvědčené místo v Dagebullu u dánských hranic, kde máme oblíbený a příjemný kemp. Přijíždíme v odpoledních hodinách a za, pro tuto oblast a toto období, neobvyklého tepla hned vyrážíme zkouknout místní lokality.
 
Hauke-Heien Koog. Na prvním jezeře se tradičně krmí kolpíci bílí, je jich tu více než stopadesát. Hojně tu jsou i kachny divoké a tak okolo tříset hvízdáků eurazijských. Kromě hus velkých zde v několika stovkách pobývají bernešky bělolící a také husice nilské. Oproti minulým návštěvám jich opět přibylo, tentokráte v jednom hejnu na osmdesát jedinců. Objevilo se i hejno 41 bernešek velkých a sedm husic tibetských. Jezera patří i bahňákům. Jejich skladba se liší podle denní doby, ale i v jednotlivých dnech. Nejzajímavějším místem je větší písečná plošina, kde se bahňáci shromažďují a kde jsou též dobře vidět, zvláště pokud je pěkné počasí. Běžní jsou ústřičníci velcí, kteří tu jsou ve stovkách. Jeden den plošinu obývalo za čilého hemžení na dva tisíce kulíků zlatých, den druhý pak podobný počet jespáků obecných. Dalšími byli jespáci bojovní (cca 100), jespáci rezaví (cca 100)a další již jen od tří do dvaceti jedinců - jespáci malí, jespáci křivozobí, pisíci, kolihy velké, břehouši černoocasí, vodouši šedí, rudonozí a tmaví, bekasiny otavní, tenkozobci opační, kulíci bledí. Zato kulíci píseční i čejky jsou velmi četní. Běžný tu byl racek chechtavý a bouřní, větší racci jako racek mořský a žlutonohý už jen v jedincích. V každém případě jezera svou koncentrací ptáků a nevelké vzdálenosti pozorování z řady pozorovacích bodů nabízejí výborný zážitek. Ideální čas na pozorování jsou pozdní odpolední hodiny, kdy silný příliv vytlačí bahňáky z krmení na mořských bahnech.


Zvlášť povedené pozorování bylo jeden podvečer, kdy se na menším jezeru (první směrem od Dagebullu) na malinkých ostrůvcích shromáždila hejna bahňáků. Obcházíme je, abychom měli slunce v zádech a pak už za dotírání komárů prohlížíme ostrůvky. Na prvním je natěsnáno "pírko na pírku" na tři tisíce jespáků rezavých v ještě svatebním vybarvení. Ostrůvek vedle patří vodoušům rudonohým a tmavým - přes tři sta ptáků. Pak ústřičníci (cca 1000) a kousek u nich v mělké vodě stojí v hejnu více než dvě stě tenkozobců. Osamocení jsou jen tři lyskonozi úzkozobí vytáčející elegantní kroužky.
 
Beltringharder Koog. Neopomineme též navštívit jezera rezervace Beltringhalder Koog, která leží více na jihu u poloostrova Nordstrand. Přijíždíme dopoledne, ptáci jsou většinou daleko na obnažených bahnech. Z první pozorovatelny na okraji jednoho z jezer lze pozorovat ptáky z velké blízkosti - tedy pokud se ukáží. Tentokráte tu byly především kachny divoké. Ale postupně se objevila asi dvacítka bekasin otavních, několik jespáků obecných, pisíci a asi desítka vodoušů rudonohých. Na hladině vévodí husy velké, několik husic liščích, hoholů severních, roháči, potápky černokrké a osamocená kaholka. Poté se na chvíli zkusíme procházet po bahnech při odlivu, ale nijak zvlášť velká zábava to není (byť tu provázejí celé skupiny turistů). Tak si za sluníčka leháme na okraj jezera do trávy a čekáme, až se tu objeví ptáci z moře. Přilétají postupně - ústřičníci, vodouši rudonozí, bojovní, rezaví, břehouši rudí. Naopak na přílivovou hladinu moře se přilétly nakrmit kajky mořské.
 
Mořské pobřeží. Abychom nejezdili jen po jezerech, věnujeme i chvíli průzkumu pobřeží. Je tu vždycky obtíž trefit správný čas odlivu. Nechce se nám vstávat příliš brzy, a tak dopoledne už je odliv značný a jsou odhaleny stovky metrů (až kilometry) bahen. Kam oko dohlédne jsou rozptýleni ptáci, ale jsou příliš daleko. Nejčastějšími druhy u Dagebullu jsou kulíci píseční, jespáci obecný, břehouši rudí a jespáci rezaví. Méně četnější jsou kolihy velké, vidíme i málo husic liščích a vodoušů. Odpoledne si opět vybíráme hezké místo na trávě v malé zátoce a čekáme, až sem příliv natlačí ptáky z bahen. Trocha trpělivosti a za hodinku se přibližují a dostávají se na hodně blízko. Lze si tak prohlédnout množství ústřičníků, břehoušů, kulíků písečných, jespáků a několik kameňáčků. Jsou tu ale i racci chechtaví, bouřní, bělohlaví, rybáci obecní a severní. Jak se vzdálenost ke břehu zkracuje, postupně přelétají na další, ještě suché místo.
 
Sankt Peter Ording. Třetí den to v Dagebullu balíme a chceme popojet o něco více na jih. Po krásných slunečných dnech jako na potvoru přichází déšť. V tom se nám balit stan nechce, a tak čekáme a pospáváme skoro celé dopoledne. Pak se počasí umoudří a můžeme vyjet. Míříme k městu Sankt Peter Ording, abychom z něj měli dostupné lokality na obou stranách poloostrova pod Husumí. Kolem třetí nacházíme vhodný kemp a za silného větru stavíme na otevřeném prostranství stan. Vyžaduje to dost úsilí a když pak vidíme, jak vítr prohýbá opěrné tyče, máme o jeho osud mírné obavy. Jdeme se hned podívat k moři. Tady to vypadá zase jinak než severněji. Mezi valem a mořem je tak dvousetmetrový pruh travin, pouze částečné zaplavovaný s řadou malých jezírek plnících se za přílivu. Vypadá to na dobré místo pro hnízdění bahňáků. Jsme tu za vrcholného přílivu, který zaplavuje i místní restaurace postavené na vysokých kůlech. Vítr je eldorádem pro surfisty s draky. Z moře přeletují hejnka ptáků, ale míří někam daleko. Odcházíme na poněkud klidnější místa. Na nezaplavených ploškách pobývají hojně husice liščí, jsou tu rybáci severní, racci bouřní a žlutonozí a další druhy, hlavně čejky. Čekáme skoro do setmění až přichází odliv. Stále za silného větru se odkrývají bahna a přilétají stovky ptáků. Oproti severnější části jsou kromě kulíků písečných a jespáků obecných dominantními druhy husice liščí a kolihy velké. Po hodině je celý záliv plný ptáků, jsou jich tu tisíce, nicméně pozorování je už hodně omezené. Při cestě zpět nás provázejí lindušky luční, bělořiti a bramborníčci hnědí. Pětice kolih velkých překvapivě pohrdá mořem a intenzivně propichuje golfový trávník za valem. Proti očekávání jsme neviděli kulíky mořské, ani rybáky malé, kteří údajně mají právě v této lokalitě velké hnízdiště. Při návratu zjišťujeme, že stan vichru odolal a můžeme jít spát. V noci nás probudí šustění a při otevření stanu z dvaceti centimetrů koukáme do oček překvapeného ježka, který už stačil totálně vyluxovat jeden z jogurtů. Aspoň se tuto noc dobře najedl.

Tetenbullspieker - jezero u Norderheverkoog. Další den vyjíždíme k jezeru těsně u moře u Norderheverkoog. Po chvíli objevujeme nevelké, přehledné jezero obklopené travnatým valem. Je v něm málo vody, což vytváří řadu mělčin nejen u okrajích. Ideální místo na pozorování. Ale v tuto chvíli tu příliš ptáků není, opět jsou na bahnech na moři. Proto jedeme ještě na další lokalitu - ke dvěma jezerům u Westerspatinge. Připomínají tradiční rybníky s rákosinami, ale jsou úplně prázdné. Proto se vracíme zpět a opět čekáme, až začne příliv. Sedáme si na val do trávy tak, že máme celé jezero jako na dlani. Proti dopoledni je tu už daleko více ptáků, jsou hezky nasvícení, takže ideální pozorovací podmínky. Nejnápadnější je hejnko třiceti kolpíků bílých. Vypadají po práci místních ornitologů - naprostá většina má na nohou řadu barevných kroužků. Pak tu jsou vodouši rudonozí, hodně racků, kulíci píseční, ústřičník, orel mořský... Jak utíkají minuty, bahňáků přibývá a písčiny se začínají zaplňovat ptačími tělíčky při horečné činnosti. Pak už jakékoliv počítání nemá cenu, jsou tu ve stovkách. Za zmínku stojí téměř stovka tenkozobů a opravdu velké hejno kulíků bledých (cca 90). Přibývají vodouši šedí, tmaví, čejky, objevují se břehouši rudí, jespáci rezaví, asi osm jespáků písečných a několik kameňáčků. A k tomu tak dvě tisícovky jespáků obecných. Trávíme tu hodně času a nutno podotknout, že tohle je opravdu skvělá lokalita.
 
Katinger Watt. Poslední den jedem pro změnu na jižní část polostrova k zátokám u ústí řeky Eider. Po dvaceti km narážíme na jednu bytelnou rozhlednu u členitého jezera. Ze shora je výborný výhled, a tak přes popásající skot a koně můžeme lustrovat zdejší ptačí populaci. Ve větších počtech tu jsou husy velké, březňačky, ale i čírky obecné. Dalšími druhy jsou hvízdáci, několik lžičáků a dvojice ostralek štíhlých. A taky trojice labutí zpěvných. Z bahňáků tu jsou především čejky, bekasiny, vodouši šedí, jespáci bojovní a kulíci píseční. Zahlédneme i osm tenkozobců, hejnko dvaceti jespáků písečných, pár kameňáčků, jespáky obecné a osamoceného jespáka křivozobého. Pak se posouváme ještě jižněji k dalším místům, ale tady už nic zajímavého nevidíme (až na dva orly mořské). Pozdě odpoledne se vracíme zpět a ještě se stavíme kousek od pozorovatelny u obrovského zdymadla. Příliv je už v plném proudu a tak nedaleko hráze je vidět velké hejno bahňáků - stovky vodoušů rudonohých a šedých, jespáků rezavých, kulíků písečných, ústřičníků a k tomu kolihy velké a husice liščí. A právě tady vidíme i zatím největší hejnko kameňáčků - asi 50 ptáků. Na jedné z hrází se nachází kolonie rybáků obecných. I v tuto chvíli tam bylo několik mladých různého stáří (od prachového peří až po vzletné ptáky). Vzhledem k velké blízkosti se dalo skvěle sledovat, jak jim staří přinášení rybky z moře. 
Poslední akce nás čeká večer. Již třetí den se jdeme podívat na val za kempem, kde se pravidelně za tmy kolem čtvrt na deset ozve pískáním jakýsi pták. Vlastně jde až o čtyři jedince, volají na sebe a pobíhají po valu. Siluety lze zahlédnout i dalekohledem, ale moc se z toho vyčíst nedá. Pohybují se podobně jako bahňáci, a siluetou jsou tak na rozhraní chřástalovitých a bahňáků. Rozhodně mají světlejší spodní část. Byť jsme se tam byli třikrát podívat, stále jsme se nedobrali výsledku. Jen pro představu - pohybovali se na travnatém valu či přelétli na golfové hřiště. V okolí kromě valu jsou písčité duny, i porostlé vřesy. Pořídili jsme i nahrávku hlasu, tak ji lze prostudovat. 
Poslední noc nás znovu navštívil ježek a i tentokrát si smlsnul na, námi již pro něj připravené, sýrové pomazánce. Ráno prší, a tak se balíme a vyrážíme domů.


A malé srovnání s minulými návštěvami. Na některých místech (nejen jezerech, ale i na konkrétních místečkách jezer) se opět vyskytovaly stejné druhy. Celkově jsme ale letos na jezerech viděli větší uskupení ptáků. Kromě toho tenkozobci a kolpíci byli na větším počtu míst. Zvětšila se hejna některý invazivních druhů - husice nilské už v hejnu 80 kusů, bernešky velké v desítkách. Viděli jsme i větší hejna kulíků bledých a kameňáčků pestrých. Jinak žádný nový druh, nově v této lokalitě pouze jespáky písečné.



úterý 7. srpna 2012

Pár dnů na chatě

(4.-7.srpna 2012)
 
kuněNějak nám letos nevychází čas, a tak dokonce i na naši chatu u Zbirohu máme jen pár dnů. Bereme to jako relaxaci, ale samozřejmě dalekohledy doma nechat nemůžeme. U Kařezkých rybníků spatříme pouze běžné vodní druhy. Neopomineme ani Zbirožská jezírka - zajímavou průrvu s minivodopádem. Je to místo, kde hnízdí pravidelně skorci vodní. Tentokráte je nezahlédneme, ale trusem znečištěné balvany v říčce svědčí o jejich přítomnosti. A už tradičně tu pobýval párek konipasů horských, který byl v plném krmení mladých. Nejzajímavějším okamžikem bylo jedno ráno u zahradního jezírka. Jako na povel se mezi osmou hodinou a půl devátou přišlo k jezírku napít a vykoupat řada ptáků - drozd zpěvný, kos černý, červenka, koňadry, modřinky, rehek domácí, budníček menší, cvrčilka zelená a skoro kompletní sbírka pěnic (pokřovní, černohlavá, hnědokřídlá, slavíková). A to ještě těsně v okolí poskakovali dlasci, lejsek bělokrký, mlynaříci... Přitom stačilo si vzít dalekohled a koukat u otevřeného okna. Co dá jindy práce vidět tolik druhů. Ptačí chování je však nevyzpytatelné; o den v později ve stejnou dobu nezavadilo o jezírko ani pírko. Ještěrka zelená
Jedna zajímavá historka z chaty se stala před pár týdny. Po posekání trávy jsem se již chystal na cestu domů a ještě chvíli jsme pátral po příčině neskutečného zápachu v podsklepení. Při pátrání jsem objevil hromady trusu plných pecek, zbytky chleba a dokonce okousané meruňkové knedlíky. Nejspíš kuna. Ve chvíli, kdy už chci odejít, uslyším nějaký šramot, a tak se vydám po jeho zdroji. Něco tu je a za pár minut se v záři blesku objeví šelmička - opravdu kuna skalní. Šetrně ji vyženu ven, ucpu otvor ve stěně a chystám se zavřít dveře. A znovu něco šramotí. Podaří se mi vypátrat, že je to odrostlejší mládě. Zavřené je tam nechat nemohu, takže jsem se rozhodl mladou kunu chytit. Byla schovaná za množstvím prken, a tak jsem je postupně odebíral a přerovnával. Dvakrát jsem se u toho odřel, udeřil do hlavy a do zad až kuně mě začínalo poněkud štvát. Zhruba po hodině jsem se propracoval k tomu, že zalezlo za jednu skříňku a zcela zjevně odmítalo vylézt. Zkoušel jsem ho vytlačit, ale přeběhlo a schovalo se jinde. Teď mě už opravdu štvalo. Trvalo skoro další hodinu než se mi ho podařilo chytit. Zprvu se tvářilo klidně. Pak jsem ho dal do kýble, což se mu moc nelíbilo. Začalo poněkud zuřit, prskat a hlavně hlasitě ječet, až jsem se pokradmu začal dívat po okolí, zda si to se mnou jeho máma nepůjde vyřídit. Ale pak se zklidnilo a mohl jsem ho odnést kousek od chaty, kde si ho matka snadno najde.

Kuna skalní

sobota 16. června 2012

Volavka vlasatá


(16.června 2012)
 

volavka vlasatáPracovní povinnosti mě zavádějí na Opavsko. Naštěstí se ještě večer podívám na AVIF a hle, pár kilometrů od dálnice leží Jistebník, kde je již několik dnů pozorována volavka vlasatá. To si nemohu nechat ujít, protože tento druh jsem u nás ještě neviděl. Sjíždím z dálnice, místo nacházím snadno. Vypadá to tady pěkně, řada vodních ploch, rákosiny, zpěv rákosníků a ozývání žluv. Na prvním upuštěném rybníčku právě přistál čáp bílý a odpočívá tady. Kolem něj poletuje několik rybáků obecných. Jdu po hrází, ale při pozorování břehůpotápka rudokrká volavky nevidím. Jsou tu ale kachny, poláci, potápky roháči a také jedna hezky vybarvená potápka rudokrká. Po padesáti metrech najednou vylétnou tři volavkovití - jsou to volavky vlasaté. Přelétají na vzdálenější břeh. Při cestě zpátky jsou vidět na číhané - jedna stojí v rákosinách a druhá číhá ve větvích nevysokého keře s větvemi nad hladinou. Chvíli si je prohlížím - zase určitě chvíli potrvá než je uvidím někde znovu. Spokojím se se sledováním na dálku, i když by se k nim po hrázi dalo jistě přiblížit. Ale povinnosti čekají,a tak se vracím zpátky, kde mě po hrázi provází sameček lejska bělokrkého. Škoda, že není více času, tady by se delší prohlídka vyplatila. Nicméně připisuji si nový druh.
 
čáp bílý

pátek 15. června 2012

Letní Kopeč

(15.června 2012)

Vracím se ze schůzky do Prahy za krásného počasí. Tak nějak se mi domů ještě nechce, a tak uhýbám z dálnice směrem k Odoleně Vodě. Chci se kouknout na Kopeč, jedno z hezkých míst v okolí Prahy. Už při prvním přiblížení slyším vyzpěvovat strnady luční. Je jich tu několik, zpívají a přelétávají z jedné vyhlídky na druhou. Hájení teritoria je v plném proudu, jeden z nich dokonce zpívá, i když má velkou kobylku luční v zobáku. Kromě strnadů lučních se soustředím ještě na pěnice vlašské, ale tentokráte je nezaregistruji. Ale jsou tu strnadi obecní, zpívají budníčci, pěnice hnědokřídlé, cvrčilka zelená, ozývají se žluvy hájní a další. Zahlédnu ještě tři ťuhýky obecné, přeletují tu rorýsi, ozývá se bažant. Zkrátka taková idylka...  



pátek 11. května 2012

Pisily, kolpíci a ibis

(11. května 2012)
 
Kolpík bílýPisila čáponoháKaždý květen alespoň jednou zajíždíme na naše oblíbená místa k českobudějovickým rybníkům. Využíváme slune- čného počasí před ohlášeným ochlazením a dáváme si tradiční cestu přes Dříteň, rybníky u Nákří, Dívčic a Novosedel, přes Vlhavský, Hlavatecký, Voleček, pak kolem Čejkovic a odsud až k Budějovicím s ukončením na Vrbenských rybnících. Hned první rybník na cestě nás správně naladí - zrzohlávky, husice liščí, husy velké s mladými a sedm hoholů severních. U Nákří kousek dál se situace skoro opakuje - jen hoholů je tu už třináct, přibývá zrzohlávek, poláků a kopřivek. Počet hoholů je vůbec překvapující, nevzpomínáme si, že bychom jich v tuto dobu kdy tolik viděli. Patrné projevy toku tak dávají šanci na novou populaci. Na Březovci v hnízdech velké kolonie volavek popelavých postávají mláďata, jsou tu opět husy, kopřivky, poláci. Na Březovci i Blatci loví rybáci obecní. Rybník Nová je místem s největší koncentrací potápek roháčů. Na břehu je oplocená soukromá farma, kde kromě kachen mají i volavky a husice rezavé - vykukují za plotem a jen málo stačí, aby se staly součástí místní avifauny. Z křovin nejen slyšíme, ale i pozorujeme cvrčilku říční. Husy s housátky jsou i na dalších rybnících. Chvíli zastavujeme nad Zbudovem, kde v poli ještě nedávno pobíhala keptuška. Řepka už jeZrzohlávka rudozobá dost vzrostlá. Chvíli pole prohlížíme, ale šance je malá. I když čejky tu jsou pořád, zahlédli jsme je když vyrazily prohnat poštolku. Na Zbudovském rybníku na ostrůvku postává patnáct volavek bílých. Rybník Dolní je pořád ještě upuštěný, ale z bahňáků tu byli už jen kulíci říční, čejky a vodouš rudonohý. Díváme se i k Hlavateckému rybníku, kde tentokráte nejsou žádná hnízda rybáků. Ve svahu je malá kolonie břehulí, z vysokých stromů se ozývají žluvy obecné a další pěvci. Míjíme Čejkovice a rybníky kolem nich, ale nic zajímavého na nich není. Velmi živo je naopak na Novohaklovslém rybníku - labutě, husy, březňačky s desítkami mladých, poláci, kopřivky, racci, lžičáci, zrzohlávky, čtveřice rybáků černých. Z bahňáků jen osamocený vodouš bahenní. Poslední zastávkou jsou Vrbenské rybníky. Naposledy jsme tu byli před třemi týdny. Tentokráte jsou hráze i ostrůvek pořádně zarostlé, což trochu ztěžuje hledání ptáků, ale na druhou stranu tvoří ochrannou stěnu před četnými návštěvníky. Kolpíci posedávají na hnízdě, ale chvíli sledujeme jednoho z nich při sbírání klacíků. Je to pěkné pokoukání, jak mu při manipulaci s větví vlaje chocholka. Na ostrůvku jsou i kvakoši a všude přítomní racci chechtaví, na hnízdech i v letu. S nimi zrzohlávky, poláci, roháči a potápky černokrké. Nejzajímavější je menší mělčí rybník s bohatou Pisila čáponohávegetací, který nabízí úžasný pohled na četná hnízda. Kromě kachen, lysek, racků, potápek černých a čírek modrých tu má své hnízdečko i pisila čáponohá. Vlastně dva páry již sedí a další vypadá, že začíná. Nejsou daleko od břehu, ale zdá se, že lidi na hrázi nevadí. Snad nikoho nenapadne jít za nimi do rákosin. Pak budeme mít asi jedinečnou příležitost být svědky nebývalého odchovu. Jedna z pisil se často staví na hnízdě a vypadá, že volá partnera. Jinak se všechny v klidu krmí nebo sedí, akorát, pokud se k nim do blízkosti dostane racek, okamžitě ho razantně zahánějí. Ve skrytu pobořené pozorovatelny se na ně díváme dlouho. Najednou zaregistrujeme pohyb v rákosí a přímo před námi se prochází, již zde avizovaný, ibis hnědý. První pocit nám okamžitě připomene Afriku, kde jsem je takto pozorovali. Tady je to ten samý zážitek, jen v centru Evropy. Úžasné chvíle. Loví nablízko, je dobře vidět jeho bronzově zelené lesklé peří. Po chvilku vylétne a posune se o kousek dál. Ale zdá se, že je poměrně plachý - procházející lidé ho poměrně snadno vyplaší. Procházíme ještě po hrázi a prohlížíme kolonie racků, kde mezi sedícími je už hojně mláďat. Trávíme tu už přes dvě hodiny a úmorné vedro nás dost vyčerpává. Ještě chvíli se těšíme ze zdejší hojnosti a opravdu jen neradi odcházíme. A tak trochu závidíme budějovičákům...

Kolpík bílý

pátek 4. května 2012

Lyskonoh

(4. května 2012)

Před svou cestou na pracovní schůzky do Plzně jsem se večer naštěstí podíval do databáze Avif a narazil jsem na nedávné pozorování kolegů ze ZČ, kteří kdesi u Plzně objevili lyskonoha. Nový rybník je od Plzně pouze pár km, takže jsem vyjel o něco dříve a na tuto lokalitu se zajel podívat. Rybník vypadá úžasně. I přes nevelkou rozlohu je obklopen rákosinami, v mělké vodě vystupují travinové ostrůvky a je tu spousty ptáků. Především je hnízdní kolonií racků chechtavých. Musí jich tu být přes dvě stě, neustále za hlasitého pokřiku přelétají nad hladinou i okolními poli. A ostatní sedí na hnízdech, která jsou na všech dostupných místech. Jsou jich tu desítky. Nejdříve vylézám na malý posed, ze kterého je dobrý přehled. Kromě racků je tu několik poláků velkých, párek chocholaček, roháčů , nějaké ty lysky a slípky zelenonohé. Ale lyskonoha nevidím. Ale netrvá ani pět minut a už se na hladině objevuje bahňáček s typickým pohybem. Vypadá jak korková hračka kolébající se na hladině; a při plavání působí jako když běží. Ano je to lyskonoh úzkozobý. Tady loví tak, že projíždí po hladiny v delších drahách, Zatímco na pobřeží jsme ho viděli při provádění rychlých kroužků. Občas se přiblíží příliš blízko k rackovi, ten se po něm ožene a lyskonoh dva-tři metry popolétne a zase pokračuje v krmení. Naproti posedu je zřízena pěkná pozorovatelna, tak se na chvíli přesouvám na ní, abych si rybník prohlédl z druhé strany. Živo je i v rákosinách. Přes křik racků je slyšet chraplák rákosníků velkých, staccato mnoha rákosníků proužkovaných, ozývají se i cvrčilky zelené a strnadi rákosní. Myslím, že jsem na chvilku zaslechl i rákosníka obecného a modráčka. Z pozorovatelny se ještě kochám prohlížením lyskonoha. Strávím tu víc než hodinu a ani se mi nechce odjet. Faktem je, že tak pěkných lokalit zase u nás mnoho není.  

Lyskonoh úzkozobý

pondělí 23. dubna 2012

Klub 300

(21.-23. dubna 2012)
 
Kolpík bílýTak konečně nadešel čas dlouho plánovaného tradičního setkání Klubu 300 tentokráte na Šumavě. Vyrážíme brzy ráno a nejdříve obhlížíme jihočeské rybníky. Bereme to od oblíbených Dívčic až po České Budějovice. První zastávkou je rybník za vesnicí Hlavatce, kde zahlédneme párek tokajících hoholů severních. Nna dalším u Dříteně pozorujeme prvního letošního motáka pochopa. Rybník u Nákří okupují roháči, kopřivky, několik zrzohlávek i lžičáků. Na Březovci je už v provozu volavčí kolonie, jsou tu roháči, poláci, zrzohlávky a husy velké. Slyšíme i rákosníka proužkovaného. Na Blatci jsou ostrůvky obsazeny spoustou racků chechtavých a nad nimi krouží rybáci obecní. Živo je i na rybnících Nová a Černá - roháči, kopřivky, poláci velcí, chocholačky, husice liščí, zrzohlávky, lžičáci. U Zbudova se pasou hejna husí velkých, některé husy už vodí malá housata. Zatím všechny rybníky jsou na plné vodě, takže bez bahňáků. Lepší to je na vypuštěném rybníku Dolní - krmí se tu na 47 jespáků bojovných, trojice vodoušů tmavých,vodouši šedí, vodouš rudonohý a asi 12 kulíků říčních. Pak přejíždíme na Zbudovská blata a pomalu prohlížíme velké travní prostory. Na zemi postává řada káňat lesních, ale nacházíme i tři káňata rousná. Je tu větší počet čejek a hlavně se nám daří najít další bahňáky - kolihu velkou, kolihu Zvonohlík obecnýmalou a pět břehoušů černoocasých. Koukáme i po nedávno objevené keptušce stepní, ale teď tady není. Od Zbudova se přesuneme kousek naproti k Vlhavskému rybníku. Už zdálky vidíme bílé siluetky dvou tenkozobců opačných, ale jsou velmi daleko. Ostatních ptáků je zde méně, za zmínku stojí osm husic liščích. Další zastávkou jsou už rybníky u Budějovic. Na Novohaklovském rybníku nacházíme nově racky malé. Nejhustěji osídlené jsou ale Vrbenské rybníky. Na ostrůvku uprostřed dominují kolpíci bílí - nejdříve vidíme tři ptáky, pak víc a jak obcházíme kolem rybníka, tak se nám ukáže v jednom okamžiku dvanáct těchto nádherných ptáků. Stromy na ostrůvku jsou dále obsypány racky chechtavými a početnými nehybnými kvakoši nočními. Jsou tu potápky černokrké, opět hoholi, zrzohlávky, husy. Na Dominu to vypadá skoro jako v zoo - desítky kopřivek, lžičáci a potápky černokrké proplouvájí mezi trsy rákosí, někteří staví hnízda. Jsou tu i oba druhy čírek, husy velké, roháči, racci. Na dalším z rybníků zahlédneme mezi lžičáky i samečka ostralky štíhlé. Dalo by se tu koukat dlouhé minuty, ale čas se již nachýlil a musíme vyrazit na Šumavu. Před příjezdem na Kovárnu v Pěkné se ještě stavíme u Volar kouknout se po tetřívcích. A máme štěstí, protože nacházíme dva samečky a v teplém podvečerním slunci jsou patrné záblesky jejich kovově zbarveného peří. Za chvilku vidíme i samičku. A pak už přijíždíme na chalupu a dlouho do noci klábosíme s přáteli a plánujeme zítřejší výpravu. Budíček krátce po čtvrté a už celá skupiny míří na tokaniště. Počasí příliš nepřeje, je mlha a trochu poprchává. V bezpečné vzdálenosti se seřadíme do řady a čekáme...Po chvíli zahlédneme Dřípatka horskájednoho samečka, ale je zcela pasivní. Po delším čekání se vracíme na cestu a procházíme pomalu do dalších částí lokality. Postupně zahlédneme ještě čtyři kohoutky. Sice netokali, ale i tak to byl skvělý zážitek. Po pozdní snídani pak vyrážíme na tůru na Plešné jezero, kde cílíme na datlíka. Po cestě sledujeme oba druhy králíčků, sýkory, pěvušky, ale datlovití jsou naprosto ticho. Byl to příjemný výlet, byť datlíka jsme se nedočkali. Odpoledne trávíme povídáním, popíjením piva i pár prezentacemi. K večeru se jdeme projít do lesa okolo Kovárny zkusit kulíšky. Na pískání se nám ozývá, ale proti zvyklostem blíž nepřiletí. Zato tu přelétalo šest sluk. Druhý den po ránu si dáme tůru okolo Boubínského pralesa. Opět pátráme po datlíkovi. Tady se už "datli" ozývají. Většinou jde o strakapouda velkého, ale zaslechneme i "podezřelé" bubnování strakapouda bělohřbetého a datlíka. Ale průkazné to není, takže si můžeme jen říci, že jsme je možná slyšeli. Z Boubína už míříme domů, resp. znovu se koukáme ještě na vybrané rybníky u Budějovic. Zajímá nás hlavně keptuška, která tu stále je, jen se trochu přesunula. Na Blatech jsou bahňáci hodně daleko, prohlížíme si káňata rousná a svatební rej luňáků červených. Přesouváme se na lokalitu keptušky stepní a netrvá dlouho a opravdu ji vidíme. Pobíhá s čejkami po horizontu. Pak se zvedá a přelétá na polní svah, kde je mnohem lépe vidět, byť poměrně daleko. Porovnáváme ji s tou loňskou. Vypadá trochu jinak. Zdá se větší (v porovnání s čejkami), má výrazné černé břicho, černé pruhy na křídlech. Je to zvláštní pocit mít dva roky po sobě možnost pozorovat a dokonce porovnávat tak vzácného opeřence. Vypadá to na samečka; zdá se, že si oblíbil jednu čejčí samičku. Odtud se přesouváme na poslední lokalitu a tou je rybník Horní. I dnes tu jsou bahňáci. Postupně přilétne na 43 jespáků bojovných, jsou tu tři vodouši rudonozí, tři tmaví, čtyři vodouši šedí a nově dvojice vodoušů kropenatých a vodouši bahenní. A to už byla definitivní tečka za vydařenými třemi dny věnovaných jen a jen našim ptačím kamarádům.

Tetřívek obecný

čtvrtek 29. března 2012

Březnové zastávky

(21., 23., 27., 29. března 2012)

Kajka mořskáPoslední dva týdny v březnu jsem se dostal za ptáky vždy jen na skok, takže tady je rychlá rekapitulace. První jarní den mě zastihl na Táborsku a jako první pozorování přišlo přímo v centru - nad městem přelétával dospělý orel mořský. Za sluníčka jsem projel kolem několika rybníků u Veselí - Horusický, Vlkov, Kles, Kaclířov... Některé z velkých ploch byly poměrně prázdné, zato některé menší už žily jarním hemžením - hlavně potápky roháči, husy velké, poláci... Z těch nejzajímavějších byl Kaclířov - padesátka zrzohlávek, hoholi, na pět stovek hus polních a osamocená husice liščí. O týden později jsem se při cestách dvakrát zastavil v Praze u rybníka Slatiny, což je velmi příjemná lokalita s řadou druhů. Jsou tu kachny divoké, lysky, poláci velcí i chocholačky. Objeví se slípka zelenonohá, potápka malá, labutě, kormoráni. Čtyři páry roháčů předvádějí své zásnubní tance, do rákosí se schovala i jedna husa velká. Z těch méně běžných tu pobývá sameček kopřivky, párek ostralek štíhlých, čírky modré a lžičáci pestří. Živo je i v keřích a rákosí - jsou tu strnadi obecní i rákosní, vyzpěvují budníčci menší, přeletuje žluna zelená. V análech avifu jsme nemohli přehlédnout záznam o výskytu kajky v Čelákovicích. To je pro nás dostatečně blízko, a tak neleníme a vyjíždíme k Labi. Nejdříve rychlá obhlídka toku Labe u splavu, kde lze v zimě vidět zajímavé druhy. Teď na jaře tu jsou hlavně racci chechtaví a už jen trojice morčáků velkých. Přesouváme se o pár desítek metrů dál k pískovcovému jezeru. Jen se dostaneme na dohled hladiny a hned i přes větvoví keřů vidíme nápadnou bílou skvrnu. Krásně vybarvený samec kajky mořské pospává tak sto metrů od břehu. Po chvíli se probírá, pluje k jednomu ze zálivů a několikrát se potopí. Úlovek však není patrný. Pak se vrací zpátky ke středu a zase odpočívá. Chvíli si ho ještě užíváme,vždyť sameček ve svatebním u nás není zrovna častým návštěvníkem.


neděle 18. března 2012

Sýčci ze ZOO

(18. března 2012) 
 
Na závěr krásné neděle nás tak nějak napadlo, že bychom se večer mohli podívat k ZOO, zda-li tam opět nebude sýček. Loni jsme ho tam právě v této době zahlédli. Akorát ustala drobná přeháňka a kolem sedmé vyjíždíme. Zastavujeme na silnici mezi ploty ZOO na stejném místě jako loni a zkoušíme štěstí. Pouštíme chvíli nahrávku; uběhla snad minuta a půl a už slyšíme ozvěnu. Podíváme se dalekohledy do míst, odkud se sýček obecný ozval a hned ho vidíme jak sedí na střeše. Poté se přesune na vedlejší budovu a za okamžik přeletí přes silnici do stromů. Vábení vypínáme a čekáme pár minut. Sýček opět přelétá a tentokráte se spontánně ozývá dlouhé minuty. Obhájení revíru je zřejmě úspěšné, neboť za chvíli si k němu přisedá samička. Jedná se zřejmě o sýčky, kteří byli vloni ze ZOO vypuštěni. A jak se zdá, daří se jim. Navíc párek je příslibem dalších přírůstků. Ještě se u nás staví dvojice kolemjdoucích a po zjištění cože to sledujeme doplní, že jsou to opravdu sýčci se zoo a že tu někdy létalo až sedm jedinců.


Sýček obecný

čtvrtek 15. března 2012

Jarní Jižní Morava

(15. března 2012)  

Ťuhýk šedýPřed odpoledními pracovními povinnostmi v Brně mám ještě chvíli času, a tak zamířím vídeňskou silnicí směrem na Nové mlýny. Jedu cestou kolem Pohořelic a Vlasatic a koukám po polích, zda-li se tu neobjeví husy. Nikde je ale nevidím. Jen velké smíšené hejno havranů polních a kavek obecných na okraji pole. Za traktorem poletují desítky racků chechtavých a také velká hejna špačků. Jejich pohodu přeruší úspěšný útok krahujce obecného. Husy jsou vidět až na nádrži, celkem asi dva tisíce převážně hus polních. Ale jsou daleko. S nimi spousty kormoránů velkých, racků chechtavých, poláků, kachen, morčáci velcí a několik racků bělohlavých. Od nádrže vyrážím k Lednici. Nejdříve kolem Nesytu, kde na kraji cesty zapózuje ťuhýk šedý. Pak se přesouvám na hráz mezi Prostředním a Hlohoveckým rybníkem. Prostřední je plný ptáků - poláci, lysky, kachny, je tu i hodně hus velkých. Za zmínku ještě stojí početná skupina zrzohlávek rudozobých (min. 50 ptáků). Zajímavá podívaná se naskytne přímo u břehu. Těsně u břehu jsou v pruhu asi 3 metry dlouhém a metr širokém naskládány stovky malých kapříků. Jeden na druhém, ve vrstvách od dna až po hladinu. Co chvíli se začnou všichni mrskat a vypadá to, že se voda vaří. A přitom jsou pořád namačkány v jednou superhustém chumlu. Poslední zastávkou je Mlýnský rybník. I tady je plná hladina, ale většinou jsou ptáci dál od břehu. Kromě druhů, kteří byly na minulých rybnících tu jsou i lžičáci pestří, kopřivky obecné, hoholi a čtveřice husic liščích. A v zadní části je patrná dlouhá řada husí - více než tři tisícovky, většinou opět husy polní. A to bylo akorát co se dalo stihnou...




pondělí 12. března 2012

Proudnické husy

(12. března 2012) 

Trocha volna se hned hodí k malé objížďce lokalit po probouzející se přírodě. Mířím k Žehuni, kde mě na hrází přepadá mrholení a mlha, takže viditelnost značně utrpí. Na hladině je dost prázdno - několik potápek roháčů, kormoráni, pár kachen, dva racci bělohlaví. Po krátkém povídání s místním rybářem a sdělení, jak pravidelně musí plašit kormorány, se přesouvám k Proudnickému rybníku. V polích jsou velké louže, ale zrovna se nějaký bagr snažil vytvořit odtokovou strouhu, takže byly bez bahňáčků. Akorát velké hejno pěnkavovitých. Na rybníku je plněji, hlavně lysky, poláci chocholačky a velcí, nějaký ten roháč a osm zrzohlávek rudozobých. Touto dobou zde vídáme ještě "zimní" husy, ale teď tu nejsou. Stačí však chvilka a odněkud zpoza rybníka se zvedá velké husí hejno a krouží nad hladinou. Tak přeci. Jejich přelet vyplašil asi 15 hvízdáků eurasijských. Za chvíli husy zase někam sedají, a tak objíždím rybník a za okamžik už ze silnice pozoruji pasoucí se husy ve třech hejnech. Odhaduji na dva tisíce hus polních, přes dvě stě hus běločelých a pár desítek hus velkých. Vlastně je to po delší době pořádné hejno, které vidím, protože letošní zimu jsme se na jižní Moravu vůbec nedostali. Chvíli je prohlížím, tady by klidně mohla být i nějaká ta berneška. Ale nic nenacházím (o několik dní později pak z této lokality je berneška rudokrká skutečně hlášena). Ještě zkouknu louži v polích, kde je zatím jen čtveřice čejek. A pak ještě vyjíždím směrem na Loukonosy a tak nějak nazdařbůh dál a prohlížím pole a louky. Louží je všude habaděj, ale jsou prázdné až na nějakou tu čejku. Zajímavější byl rybník u Strašova - kromě obou druhů běžných poláků se tu ještě potápí hoholi severní (9), jsou tu čírky obecné a párek čírek modrých. A početné hejno hvízdáků - napočítám padesát dva ptáků, převažují samečci...

středa 29. února 2012

Racek polární

(25. a 29. února 2012)

Racek mořský
Na sobotu pětadavcátého jsme se domluvili s Petrem Suvorovem a Vaškem Johnem, že zajedeme do severních Čech kouknout se po avizovaném racku polárním. Chlapci odhadli pár lokalit, takže bylo kam jet. Nejdříve jsme projeli dvě tři místa v Ústí, ale moc toho k vidění nebylo. Na Labi kachny, kormoráni, lysky a oba druhy běžných poláků. Stojaté plochy byly stále zamrzlé a tudíž bez ptáků. Další cesta již směřuje na Mostecko, kde vjíždíme na hráz jedné z nádrží. A hned na první pohled je vidět, že tady to bude o mnoho lepší - ve vzduchu i na nezamrzlém oku jsou patrná  hejna racků. Procházíme kolem nádrže za příjemného sluníčka, rozkládáme stativáky a zkoumáme zdejší ptačí populaci. Jsou tu desítky racků bělohlavých všech věkových skupin, racci bouřní, racci chechtaví a s nimi min. dva racci stříbřití. Největší zajímavostí a příjemným překvapením je nepochybně racek mořský. Jeho tmavá barva zad i velikost těla jsou již zdálky patrnými znaky. Většinou pospává, ale sledujeme ho i letu za stálého ataku racku bělohlavých. Z ostatních vodních ptáků tu jsou především březňačky, lysky, v menším počtu poláci velcí i chocholačky a minimálně padesátka morčáků velkých. Ale jsou tu i méně běžné druhy - tři samečci hvízdáka eurazijského, po páru lžičáků pestrých, ostralek štíhlých a hoholů severních. Také vidíme i letošní první čejky chocholaté - hejnko třiceti ptáků přelétá nad plochou. Jen po hlavním objektu našeho zájmu - racku polárním ani stopy. Objevujeme ale dvojici místních birdwatcherů a po chvíli i výpravu kolegů od Rozkoše. Další pozorování už realizujeme společně. Obrněni trpělivostí čekáme až do tmy, zda přece jen vzácný racek nepřiletí. Racků přilétá spousta, ale "glaucoides" se neukázal. Zato přilétlo hejno padesáti šesti hus velkých, kde se podařilo odečíst několik límců. 


Sotva uběhlo pár dnů, už jsme zase měli nutkání to na racka ještě jednou zkusit, zvláště když byl na lokalitě znovu pozorován. Ve středu nasedáme do auta v podobném složení; jen Petra nahradil Vojta a míříme na Mostecko. Celou cestu nás obklopuje pošmourné počasí, až u Krušných hor se zdá, že začíná probleskovat sluníčko. Ale jen na chvíli, zato se tu vytváří nádherné oblouky duhy. Led na nádrži už dost odtál. Racek polárníRacci tu jsou opět, ale sedí zrovna skoro uprostřed nádrže, takže na jejich  sledování je ze všech stran daleko. Po zevrubné prohlídce identifikuje jen racky chechtavé, bouřní a bělohlavé. Tentokráte se na nás ale štěstí usmálo. Po chvíli zahlédneme mezi přilétajícími racky nezaměnitelnou světlou siluetu racka polárního. Sedá si na led k ostatním a odpočívá. Snažíme se najít základní znaky, ale je to stále dost daleko. Po půlhodině se zvedne, chvíli nad námi krouží a mizí asi na skládku. Ale uběhne další půlhodinka a už je zase zpátky. A takhle nám do během těch čtyř hodin, co na lokalitě pobýváme, zopakuje celkem pětkrát. Racek mořský tam nebyl, pozorujeme ještě morčáky velké, hvízdáky, párek ostralek a pětici čírek obecných. Zpátky se nám již jede veseleji. K racku šedému si tak letos přidáváme další zajímavý birdwatcherský úlovek.

středa 1. února 2012

První únor

(1. února 2012)

Polák kaholkaPrvní únorový den za mrazu a sluníčka vyjíždíme do Klecánek k řece. Zajímají nás především kachničky mandarínské. Letos to už dvě byly, ale pro tentokráte máme smůlu. Přitom tu je řada dalších druhů - kormoráni, morčáci velcí (20), kachny i lysky. Pak přejíždíme k Vltavě do Tróje. Nápadné jsou větší hejna tvořená především poláky chocholačkami (cca 300), kachnami, poláky velkými (20). A množstvím racků chechtavých a lysek černých. Naopak pozorujeme jen dva racky bělohlavé a slípky. Těsně u břehu je větší hejna chocholaček a trvá nám docela chvilku, než mezi nimi objevíme již vybarveného poláka kaholku. Vidíme i tři morčáky velké asi 40 hoholů severních a horní části trojice samiček morčáků bílých. Chvílí si je prohlížíme a za chvíli se objeví i krásně vybarvení samečci.
Morčák bílýOdpoledne jedu na schůzku do Hradce, a tak se na pár okamžiků zastavuji u Žehuně. Hladina je zamrzlá až na dva velké pruhy, kde je na krajích ledové krusty několik set kachen divokých; ostatní druhy chybí. Najednou na okamžik nad keři zahlédnu siluetu připomínající čápa. Popojíždím na louku a opravdu u hráze postává čáp bílý. Je zrovna zaměstnán krmením. Respektive snaží se pozřít několik kostí spojených pruhy seschlé kůže. Moc mu to nejde, ale v tomto počasí moc jiných možností nemá. Jinak, i přes načepýření a špinavé peří vypadá v dobré kondici. Další zastávka je rybník Oplatil. I tady jsou velká oka s množstvím ptáků. Sotva otevřu dveře u auta, opře se do mě ledový vichr a je tu i podstatně mrazivěji. Kromě stovek kachen a lysek jsou patrní potápky roháči a potápějící se šestice turpanů hnědých. Na detailnější prohlížení nejsem oblečen a tak nezbývá než se schovat do tepla.

sobota 28. ledna 2012

Akce racek šedý

(28. ledna 2012)

Racek šedýPo vyhodnocení včerejšího dne se ukázalo, že racek šedý byl u Karlova mostu do 8:45 a pak se ukázal až po čtvrté hodině. A i další pozorování ukazovala, že místo je využito jako nocležiště. Takže jsme se rozhodli pro druhý pokus hned po ránu. Stejný nápad dostala i řada dalších birdwatchterů z celé republiky, takže jsme se těšili na racka i na přátele. Ráno v osm dorážíme na místo Novotného lávky...stačí první letmý pohled na jez a i přes mlžný opar racek šedý jasně svítí. Než vybalíme stativák doráží k nám Jarda Závora a během několika minut už vidíme další skupinku na nábřeží a jinou na Střeleckém ostrově. Moraváci to opravdu taky na osmou stihli. Racek netečně sedí. Po chvíli popolétl a chvíli se postavil. Pak zase odpočívá. Pozorujeme ho, fotíme klábosíme. OstatněLetovka kdy se zase naskytne podobná příležitost. Ve tři čtvrtě na devět se zvedá a vykružuje do výšky. Jsou krásně vidět jeho světlé letky bez kapky černé. Ve výšce se k němu přidávají racci chechtaví a začínají ho napadat. Racek se přesouvá nad Karlův most a čekáme, že nám zmizí. Pak náhle dělá pár sestupných otoček a průzorem mezi mostními pilíři vidíme jak sedá na hladinu. Na nic nečekáme, balíme věci a hurá na Karlův most. Zatím tu nejsou turisté, takže nepůsobíme nijak podivně. Racek si opravdu sedl na vodu a zdá se, že něco žere. Sedí zhruba ve středu proudu a ten ho žene dál od nás. Říkáme si, že když se krmí, tak neodlétne a vyrážíme k Mánesovu mostu. Těsně než dorazíme, proplul pod pilířem. Teď už ho vidíme zřetelně blíže. Proud ho unáší dál, ale už se dá jít pohodlně po náplavce, takže se po chvíli dostáváme na jeho úroveň a jdeme s ním. Je zhruba už jen na 40 metrů, stativákem jsou vidět všechny detaily. Zjišťujeme, že jeho potravou je mršina racka chechtavého. Pohled na tvar hlavy i jeho agresivní trhání masa dává za pravdu příručkám, kde je popisován jeho útočný vzhled. Po nějaké době ho již proud odnáší dál od břehu k Štefánikovu mostu, a tak sledování ukončujeme. Na místo akorát doráží zbytek výpravy ze Střeleckého ostrova. Racek je už daleko, ale je o čem se bavit a přijde čas i na slivovičku. Mé první hlášení, že letí zpátky nějak zaniklo, na druhé se už i ostatní chopili dalekohledů, ale jen málokdo stihl dobrou letovku, když nás míjel. Odhadujeme, že by se mohl vrátit na své odpočívadlo, takže vyrážíme zpět.

Je to přesně tak, sedá si na jez u Karlova mostu a "usíná´". Ještě pár fotek a pak ho po třech hodinách opouštíme - tenhle čas si vzácný zatoulanec zasloužil. Ostatně dnes stejně jako v předchozích dnech udělal desítkám lidí velkou radost. Loučíme se a věříme, že nebude trvat dlouho a zase se někde potkáme u zajímavého pozorování.
Zdá se, že přílet racka šedého byl velkou událostí i pro média, a tak se objevil nejen v internetových zpravodajích jako třeba na iDnes, ale také ve veřčerních zprávách na Nově - od 14:40. Zde je také zpráva na webu Pražské ornitologie: tady a tady.






pátek 27. ledna 2012

Na Karlově mostě

(27. ledna 2012) 

Husa velkáTento týden měla diskuse na Klubu 300 klíčové téma a tím byl podezřelý "světlý" racek v centru Vltavy. Po opatrných krocích ho objevitel Mirek Jelínek a další specialisti na racky nakonec určili jako racka šedého, což, s přihlédnutím k počtu pouhých pěti pozorování u nás za posledních 70 let, nemohlo nechat žádného milovníka ptáků klidným. A navíc to máme doma. Za prvního většího mrazíku v Praze a krásného slunečního počasí vyrážíme v deset hodin na místo posledních pozorování ke Karlovu mostu. Ale ne vždy se daří jak by si člověk představoval. Racek šedý tu nebyl a ani se v následující hodině a půl neukázal. Ale říkáme si, že není všem dnům konec. I tak bylo co sledovat. Na Potápka malájezu, hladině i přilehlých vlnolamech jsou stovky racků chechtavých, některým se již černají hlavičky. Pak asi deset racků bouřních různého stáří a šest racků bělohlavých. Na jezu se sluní kormoráni velcí. Podél hráze je spousty březňaček - a s nimi jedna melanická forma, jeden kačer s bílou náprsenkou a jedna kachna domácí. Po naplaveninách běhají slípky zelenonohé a v okolí se potápí asi šestice potápek malých. Kousek dál u Střeleckého ostrova se spolu s Kavka obecnákachnami krmí jedna osamocená husa velká. A nedalekou plave sameček hvízdáka eurasijského. Místa v centru jsou intenzivně krmena- v tom okamžiku se na pečivo vrhají ve vzduchu desítky racků, co spadne na hladinu likvidují hejna kachen a chodník dokonale dočistí holubi a velmi četné a nebojácné kavky obecné. Hodina a půl v mrazu je přesně akorát, aby člověk začal pomýšlet na návrat. Doma už jen připojíme poznámku pro ostatní, že dnes dopoledne se racek šedý nekonal...