pátek 28. března 2008

Na skok u Bohdanečského rybníka

(28. března 2008)

stehlík obecnýProjíždět za hezkého slunečného dne kolem Bohdanečského rybníka a nezastavit ani na pár minut asi dost dobře nejde. Při podobné zastávce minulý týden se už zdálky ozývaly hlasy vodních druhů, především lysek černých a volavek, dnes je však podezřelé ticho. A další pohled na hladinu jen potvrzuje, že ptáků výrazně ubylo. Jsou vidět jen kachny divoké, několik poláků chocholaček a poláků velkých a opět lysky černé. V blízkosti břehu v jedné ze zátok se popásá párek labutí velkých a ve větší vzdálenosti je pak šest hus velkých. Z potápek roháčů je vidět jen jedna. V další zátoce se objevily dva páry kopřivek obecných a pár hoholů severních. A to bylo z hladiny vše. V rákosinách a v jejich okolí byli vidět stehlíci obecní, strnadi rákosní a pěnkavy obecné. V dálce nad rákosinami poletoval moták pochop. Nejrušnějším místem byla již obsazená kolonie volavek popelavých. Ve většině hnízd již volavky postávaly a neustále se hašteřily a poletovaly. Rychlým odhadem tak několik desítek. Ale čas byl neúprosný a na další průzkum lokality již nedošlo.


12.dubna 2008

volavka popelavá

pondělí 24. března 2008

Velikonoce u Veselí nad Lužnicí

(24. března 2008)
 
Drozd zpěvnýNa Velikonoční pondělí jsme si naplánovali výlet do Jižních Čech. V Praze vypadalo ráno počasí celkem slušně, ale cestou se postupně zatáhlo, přišla mírná mlha a začalo sněžit. Po čase naštěstí přeháňky přestaly, a přes počáteční obavy byl nakonec krásný slunečný den. Autem jsme objížděli různé rybníky v okolí Veselí nad Lužnicí. Začali jsme průzkumem Blatného rybníka. Jakmile jsme zastavili na hrázi, zvedlo se od rákosin hejno asi pětadvaceti volavek popelavých a bílých. Zastoupení bylo tak půl na půl. Kromě páru kachen divokých byl jinak rybník pustý. Než jsme nastoupili zpět do auta, spustil na nás svoje "cilp calp" ještě budníček menší, ale pak už jsme se přemístili k Velkému Tisému. U hráze vyzpěvovala sýkora modřinka a brhlík lesní, ale na hladině jsme neviděli nic zvláštního, kromě pěti potápek roháčů a samečka kopřivky obecné. Dál jsme jeli zkusit štěstí k soustavě menších rybníků u obce Kleč. Na vlnkách jednoho z nich se pohupovalo hejno březňaček namíšené s minimálně deseti kopřivkami. Napočítali jsme tu také 17 hus velkých. Na vedlejším rybníku byly odkryty rozsáhlé plochy bahna, a tak se nabízela šance najít nějakého bahňáka. Po zemi tam poskakovalo asi 30 konipasů bílých a belhal se tam jeden drozd zpěvný. Potom jsme si všimli dvou bahňáků na kraji vody. Jak jsme se rozhlíželi, narostl jejich počet na 11. Našimi binokuláry jsme nemohli rozeznat detaily, ale podle některých jasných znaků jsme si téměř jisti, že se před námi promenádovali vodouši kropenatí. V lese kolem rybníka dováděli ještě hýlové obecní, mlynaříci dlouhoocasí, strakapoudi velcí a mezi stromy přelétl datel černý, který za letu ještě něco vykřikoval. Poblíž vody se kromě konipasů bílých a jednoho konipasa horského shromáždilo pět strnadů rákosních a dvě červenky. Potom jsme naši pozornost zaměřili k šesti drozdům v bahně u rákosí. Podle znaků, které jsme i na tu dálku rozeznali se nemohlo jednat o nic jiného než o hejnko drozdů cvrčal. Další ne příliš vzdálený rybník nám nZrzohlávka rudozobáeodhalil žádnou vzácnost. Obývali ho pouze poláci velcí a poláci chocholačky, pět potápek roháčů a dvě kopřivky. Na cestě k jednomu z mnoha dalších velkých rybníků jsme míjeli malý "kačák", který nás ale udivil koncentrací ptactva. Nevím, proč se 52 hus velkých zdržovalo zrovna tady na tak malém prostoru. Mezi párem labutí se také potápěl pár hoholů severních. Rozhodli jsme se tedy podívat ještě na vedlejší, ne o moc větší rybník Hladov. Opět tu byli hoholi, ale tentokrát už dokonce 3 páry a jinak většinou březňačky a poláci velcí a chocholačky. Nechybělo 10 kopřivek. V cípu rybníka nás upoutalo světlé čelo nějaké kachny, ze které se nakonec vyklubal osamocený sameček hvízdáka euroasijského. Na druhém konci rybníčku jsme si všimli dvou párů zrzohlávek rudozobých. Dále jsme obešli polovinu Vlkovské pískovny, ale jediný pták, který se nám ukázal, byla červenka. Nakonec jsme zabrousili ještě k rybníku s názvem Přední Sax, kde jsme napočítali kolem padesátky hus velkých, 3 hoholy, 5 labutí a zhruba 30 kopřivek obecných. Tím jsme dali jižním Čechám sbohem a zamířili zpět do Prahy.

24. března 2008

sobota 22. března 2008

Pilský rybník

(22. března 2008)

U rybníků v Rožďalovické oblasti jsme už byli, ale jeden z rybníků, který není snadno přístupný, jsme tehdy vynechali. Takže tentokrát jsme jeli právě k němu. Pilský rybník s mnoho zátokami a břehy porostlými rákosem je obklopen lesy. Ještě jsme ani vodu neviděli, a už bylo slyšet mnoho hlasů, nejvýrazněji se ozývaly lysKonipas horskýky. Z břehů lze jednotlivé části rybníka prohlédnout, pomohl nám i posed. Hned z kraje jsem viděli množství lysek černých, poláků velkých a chocholaček, 4 potápky roháče, jednu potápku malou, osamělou husu velkou stojící v rákosí, dva samečky a jednu samičku čírky obecné a dole kousek pod námi se proháněli dva budníčci menší. Naše počínání sledovala nebojácná červenka obecná. Vysoko z korun stromů se ozývali brhlíci, sýkory a dlasci tlustozobí. Rozhodli jsme se jít podél hráze, abychom prohlédli i další zátočiny. V lese nám přes cestu přelétl krásný sameček strakapouda prostředního a později nás překvapila ještě samička. Na hlavní hrázi jsme vyplašili konipasa bílého a dva konipasy horské. V dáli z rákosí vyletěli 2 motáci pochopové a plachtili nad vodou. Jinde nad lesem se rýsovaly obrysy páru jestřábů lesních. Přes rybník přeletěla asi padesátka kormoránů velkých a další dvě husy velké, které jsme vyplašili z hladiny. Na rozhraní pole a lesíka se před námi zvedlo asi dvousethlavé hejno především pěnkav obecných, namíchaných s jikavci, strnady obecnými a rákosními. Kousek dál jsme potkali několik drozdů zpěvných, mezi nimiž se objevil alespoň jeden drozd kvíčala. Přes pole ještě za hlasitého krákání přelétly dvě vrány obecné černé. V úzké dlouhé zátoce rybníka rámované rákosem jsme se zastavili, abychom si prohlédli pár labutí velkých, dva samečky čírky modré a jednoho samečka se dvěmi samičkami kopřivky obecné. Dál už cesta nevedla, a tak jsme rybník obešli zpět a vyšplhali na jeden těžko dostupný posed skrytý v korunách dvou bříz. Měli jsme odsud výhled do další zátočiny, kde jsme viděli další kopřivky, takže jsme na tomto rybníku napočítali celkem pět samečků a stejný počet samiček. Ještě se s námi rozloučil budníček menší a dva mlynaříci dlouhoocasí, pak už jsme se ale museli vydat zpět do Prahy.

23. března 2008


pátek 21. března 2008

Trójské cesty


(prosinec - únor 2008)

  
Hohol severníLetošní zimu jsme pravidelně procházeli zajímavou lokalitou v Praze - zhruba necelý km dlouhý úsek podél Vltavy v Tróji (v těsné blízkosti zoologické zahrady). Místem, kde za hezkého počasí sice prochází mnoho lidí, jezdí kola a běhají pejsci, ale které je zároveň zimním shromaždištěm vodních ptáků. Nejčetnější jsou „překvapivě“ kachny divoké, které lemují oba břehy. Směrem od mostu jsme vždy narazili na skupiny poláků chocholaček, kterých s postupující Poštolka obecnázimou přibývalo na mnoho desítek. Dalším druhem jsou poláci velcí, zdržující se u jednoho z vtoků. Lokalita je především známa početnou kolonií kormoránů velkých, jejichž „bílé“ stromy lemují část levého břehu. Na dalším místě se shromažďují hejna lysek černých a racků chechtavých. Zhruba uprostřed řeky se nachází málo zřetelný ostrůvek, který je střídavě obsazen racky, kormorány, kachnami či volavkami popelavými (až 25 jedinců). Od ledna lokalitu navíc obývaly 3 samičky morčáka bílého a jedna potápka roháč. Asi 15 hoholů severních se tu zdržovalo od prosince do února. Mezi racky jsme občas zahlédli několik Racek stříbřitýracků stříbřitých (dospělce i juv.). Po celé délce se hojně objevovali potápky malé (až 16 jedinců) i několik slípek zelenonohých. Osádka tohoto úseku byla celkem stabilní. Občas se nám však podařilo pozorovat i řídké návštěvy dalších druhů. Na Vánoce a potom ještě jednou začátkem ledna jsme ve skupince poláků velkých pozorovali poláka malého, jednu samičku hvízdáka euroasijského a dvakrát párek čírky obecné. Pouze jednou jsme zahlédli kopřivku obecnou a přelétávajícího lžičáka pestrého. Raritou byl albín kachny divoké. Samce Morčák bílýpoláka kaholky, Polák malýkterého kolegové občas hlásili, jsme nezahlédli. Když připočítáme i další druhy pohybující se mimo vodu (ledňáček, střízlík, straky, kavky, havrani, žluna, červenka, bažanti, sýkory, mlynaříci, stehlíci, poštolky, šoupálek, káně lesní a další), Trójská kotlina patří rozhodně mezi zajímavé ptačí lokality.

21. března 2008
Stehlík obecný

neděle 9. března 2008

Jaro u Žehuňského rybníka

Strnad rákosní(9. března 2008)

Další březnová sobota s krásným slunečným a teplým počasím nás vylákala na krátkou zastávku k Žehuňskému rybníku. Je to už měsíc od poslední návštěvy, uvidíme co je nového. Hladina rybníka z hlavní hráze zrovna nenabízí přehršel ptactva – je vidět pouze desítky březňaček a jedna potápka roháč. Na hladinu postupně přistávají racci chechtaví, až jich je v hlučící skupině přes šedesát. Objevuje se i několik větších racků – nejspíš racek stříbřitý. U rákosin postávají 4 volavky popelavé, na vodě i za přeletu jsme zahlédli asi 15 kormoránů velkých. Hlavně se ale jdeme podívat blíže k rákosinám, zda uvidíme opět nějaké sýkořice. Tentokráte to dalo Linduška lučnídost práce, ale 4 jsme zahlédli – ovšem jen na krátkou chvíli hluboko v rákosí. U rákosin nás překvapily ale jiné, tentokráte už jarní druhy – v trávě pobíhalo 6 lindušek lučních a na vedlejším poli se pohybovala skupina asi 30 skřivanů polních. Cestou zpět jsme zahlédli ještě pár strnadů rákosních a strnadů obecných. U pole se schovával párek koroptví polních. Poslední pohled na rybník pak patřil přelétávající skupině asi 50 čejek chocholatých. Zkrátka jaro dorazilo už i sem.

23. března 2008
Koroptv polní

neděle 10. února 2008

Za sýkořicemi k Žehuni

Strnad luční(10. února 2008)

Dnes jsme se opět vydali k Žehuni - odhodlaní najít a tentokrát i vyfotit sýkořice. Ještě než jsme vůbec došli k rybníku,Sýkořice vousatá věnovali jsme pozornost hejnu převážně vrabců polních, mezi nimiž ovšem byli i strnadi obecní a nejméně 4 strnadi luční. Mezi hustými větvemi keříku poletovalo asi 15 mlynaříků dlouhoocasých a sem tam se mezi nimi mihnula nějaká sýkora. Několik metrů od hráze se potápěl sameček morčáka velkého. Jiné kachny poblíž nebyly, a tak jsme vyrazili podél břehu a rákosí hledat sýkořice. Vyplašili jsme Morčák velkýna zemi sedícího motáka pilicha a několik strnadů rákosních, kteří poletovali kolem. Na poli sedělo asi 30 kvíčal. Zaslechli jsme nějaké zvuky z rákosin, a ukázalo se, že jsme konečně narazili na skupinku asi 10 sýkořic vousatých. Byly ale bohužel hluboko, tak jsem se za nimi pustila. Pár metrů jsem se prodírala hustým porostem rákosu, než jsem se dostala na malou mýtinku, na jejímž okraji mi pózovalo několik nebojácných jedinců. Povedlo se několik fotek a spokojeni s tímto úlovkem jsme se vrátili domů.

23. března 2008
 
Sýkořice vousatá

pátek 8. února 2008

Útok na Soutěsku

(8. února 2008)

Husa velkáTento den byl opravdu neobyčejně slunečný a teplý. Po vyřízení pracovních záležitostí v Brně jsme odpoledne rychle vyrazili na jih k Pálavě a vodní nádrži Nové mlýny. Nejdříve jsme zamířili k Lednickým rybníkům. Na Prostředním rybníku, který jsme pomalu objížděli autem po polní cestě, mezi množstvím kachen divokých a poláků velkých zářilo 8 morčáků velkých. Zahlédli jsme volavky popelavé i bílou a na hladině odpočívala dvě menší hejnka hus velkých. Těsně nad hladinou proletěl párek morčáků bílých - to byl teprve druhý sameček, kterého jsme letos v zimě viděli. Na stromech v okolí nádrZedníček skalníže rámusilo cca 50 stehlíků obecných. Pak jsme měli trochu problém vyjet zpět, ale poZedníček skalnívedlo se, a vydali se k Nesytu. Celá hladina byla pokrytá tisícovkami kachen a poláků, pro naše dalekohledy však v příliš velké vzdálenosti. Po přiblížení z pravého břehu jsme rozeznali skupinky hoholů severních a asi 100 hus velkých.

A pak rychle na Pálavu na zedníčka! Byla toZedníček skalní již naše třetí cesta z Prahy na Pálavu. První 9.12. za mrazu a silného větru nám štěstí nepřinesla, byť týž den ho kolega Robert Doležal viděl. Podruhé jsme vyrazili před koncem roku 2007 v úděsném počasí - viz pozorování... Takže teď potřetí, navíc v nádherném počasí. Šplhali jsme do kopce a přemýšleli, jestli tu zedníček vůbec ještě je - nebyla žádná pozorování z poslední doby. Ale už po chvíli bylo jasné, že tentokráte máte štěstí. Sotva jsme došli k prvním skalám Soutěsky a zadívali se na kolmé stěny, už jsme ten atypický ptačí pohyb zahlédli. Zedníček skalní propátrával štěrbiny a, naštěstí pro nás, se posouval stále níže – jako by se chtěl předvádět. Já ho jistil dalekohledem, Martina fotila jako o život. Jednu chvíli byl tak do 4 m vysoko a vzdálen sotva 10 m. To už se daly pořídit docela dobré fotky i na digitál, zvládli jsme i krátkou videonaZedníček skalníhrávku. Sledovali jsme ho asi 15 minut jak postupně stoupal nahoru a až zmizel za horní římsou. V euforii jsme ještě sjeli k Mušovské nádrži. Zbytek dne nám zpestřilo 6 orlů mořských, impozantní byl přílet a po chvíli zase odlet tak 1500 hus, převážně běločelých. Na hladině bylo hejnko hus velkých a zajímavostí bylo 60 volavek bílých – nejdříve postávaly v rákosí a poté kroužily v dáli nad nádrží. Ve chvíli, kdy přes rudý kotouč zapadajícího slunce přelétávaly klíny hus, jsme vyrazili zpátky do Prahy.
21. března 2008