11. května 2008
neděle 11. května 2008
Překvapení u Rožďalovic
(11. května 2008)
Po krátkém sobotním večerním přemýšlení kam vyrazit, jsme si vybrali oblast Rožďalovických rybníků. Je už to více jak jeden a půl měsíce od poslední návštěvy, takže jsme byli zvědaví, co se změnilo. Vzali jsme pořadí Pilský rybník, Hasina a Zrcadlo. Změna proti předjaří byla jasná okamžitě po přiblížení k rákosinám rybníka. Koncert stovek žab zastínil všechny ostatní hlasy. Snad jen když nízko nad rákosinami přelétla volavka, žáby na chvíli ztichly, aby za minutu zase spustily. Chvíli jsme se prodírali roštím a prvními obyvateli rybníka, které jsme zahlédli, byly volavky popelavé. Postávaly v hloučkách i jednotlivě v rákosinách a intenzivně lovily i překvapivě velké ryby; cca 40 volavek na jednom rybníku je asi rybí pohroma. I přes žáby byli slyšet rákosníci obecní, kdy cca každých 50 metrů si jeden na vrcholu rákosin chrčivým zpěvem vymezoval své teritorium. Na hladině byly nejčetnější lysky černé, kachny divoké, poláci velcí a chocholačky. Objevily se též potápky roháči, dva páry kopřivek obecných, dvě potápky malé a několik hus velkých. Osádku rybníka doplnili ještě kormoráni velcí. Rákosiny jsou ideálním místem pro motáky pochopy - pozorovali jsme dva páry v letu nad rákosinami i těsně nad hladinou. Nad hladinou též provádělo svůj úžasný akrobatický let několik rybáků černých. A potom přišlo pořádné překvapení. Pozorovali jsme hladinu rybníka z nízkého posedu, když tu se ozval silný rezonující a "skřehotavý" hlas - a hned vzápětí kolem nás proplachtil nádherný jeřáb popelavý! S úžasem jsme ho
sledovali jak prolétl kolem korun stromů. Sotva zmizel, objevil se v letu druhý. Za okamžik oba zmizeli. Ovšem neuběhlo ani pět minut a zdálky jsme opět zaslechli ten silný, ničemu nepodobný zvuk - a oba jeřábi znovu prolétli kolem. To se opakovalo ještě potřetí, kdy v letu přidali i úžasné zatroubení, při kterém mrazí v zádech. Mezi desítkami poletujících volavek oba jeřábi působili opravdu majestátním dojmem. Raději jsme lokalitu opustili, aby nebyli zbytečně rušeni. Krátká zastávka u Zrcadla odhalila pro změnu rákosníky proužkované. Posledním místem byl zastávka u Proudnického rybníka, resp. u louže v poli u silnice. Ta týden po týdnu vysychá, nyní už má opravdu jen pár metrů a co nevidět zmizí. Před týdnem byla k vidění žíhaná mláďata čejky chocholaté - dnes byla zdálky vidět též, ovšem pokrok v růstu byl zřejmý. Pak tu byli čtyři kulíci říční, konipas bílý a konipas luční a to bylo vše - louže je už opravdu na konci své "cesty". Na počet ptáků nebyl den nijak bohatý, zážitky s jeřáby to však plně vynahradily.
neděle 4. května 2008
Vítání u Žehuně
(4. května 2008)
4. května 2008
sobota 3. května 2008
Podvečer u Kařezských rybníků
(3. května 2008)
Po zimě jsme konečně vyrazili na chatu ke Zbirohu. Jak už to po jaru bývá, takové soboty jsou opravdu pracovní. Teprve v podvečer zbyla chvíle a mohli jsme se podívat ke skupince Kařezských rybníků. V okolí rybníků jsou již v plném květu stovky blatouchů bahenních, vyrazily listy ocúnu jesenního a především kvetou vzácné úpolíny evropské. Na hladině už kvetou celá kola lakušníku vzplývavého a rozprostřely se listy rdestu. Ovšem z ptáků nic moc k vidění nebylo - pár kachen divokých, 3 páry poláků chocholaček, lysky a potápka roháč - a skupinka deseti labutí velkých. Po hrázi poskakoval konipas bílý a vzápětí se ukázalo, že obsadil připravenou hnízdní budku pro kachny. Těsně u rybníka na stromě zapózoval strnad obecný a se zobákem plných žížal se objevil drozd brávník. Poprvé jsme letos zahlédli hrdličky divoké. Tečkou pak byl dravec, který se sice hodně podobal káněti, ale záblesky šedé barvy nám signalizovaly včelojeda lesního. Nicméně dravec byl opravdu velmi daleko a brzy odlétl, takže tuhle hádanku musíme vyluštit příště.
4. května 2008
středa 30. dubna 2008
Na cestě do Pardubic
(30. dubna 2008)
Při cestě do Pardubic jsem uspořil slabou hodinku, takže chvilka podívat se co nového u Bohdanečkého rybníka. Je pod mrakem, občas spadne pár kapek a nad rybníkem se převalují cáry mlžného oparu. Však také hladina rybníka kromě kachen, lysek, poláků a několika hus velkých nic zajímavého nenabízí, tedy až na jednu pospávající zrzohlávku. Živěji je akorát v kolonii volavek popelavých. Naproti tomu rákosiny a křoviny lemující břehy překypují zpěvem mnoha druhů pěvců - pro znalce hlasů úplně prostřený stůl. Což bohužel není můj případ, a tak se snažím zpěváčky i objevit. Do koncertního sboru přispívali pěnice černohlavé a pokřovní, střízlík obecný, červenka obecná, rákosníci proužkovaní a další. V zadní části hráze zpívali asi 4 slavíci obecní. I přes jejich dokonalé splynutí v křovinách se podařilo dva z nich objevit. Zajímavostí byla ondatra pižmová nesoucí si pár trsů trávy na hnízdo a přelétávající kukačka obecná, která začala kukat sotva sedla na větev. Večerní návrat pak vedl okolo Proudnického rybníka. Kromě běžných druhů ptáků na hladině zaujala skupina nad hladinou poletujících vlaštovek obecných, kterou provázeli čtyři rybáci. V tomto případě šlo o rybáky černé. Poslední zastávka byla na poli u silnice, kde se už několik týdnů nachází větší louže. Tentokráte byla obsazena párkem kachen divokých a trojicí hus velkých. Nechyběly ani čtyři čejky chocholaté a již zdálky patrní dva vodouši šedí. Při dalším přiblížení se ještě objevili dva kulíci říční, jeden přikrčený vodouš bahenní a konipasi bílí. Posledním pak byl konipas luční. Na nevelkou louži tedy docela slušná úroda.
30.dubna 2008
neděle 27. dubna 2008
Vítání ptačího zpěvu v Dívčicích
(27.dubna 2008)
27. dubna 2008
sobota 19. dubna 2008
Cesta za husicemi
(19.dubna 2008)
20. dubna 2008
neděle 6. dubna 2008
K zamokřeným loukám
(6.dubna 2008)
Nad rákosinami se často objevoval pochop rákosní (samec i samice). Těsně nad zemí pak prolétl krahujec obecný a poté se usadil na nízké větvi. Po chvíli obcházení rybník
Podél hráze a v rákosinách nám dělalo společnost asi 20 strnadů rákosních, několik budníčků menších, červenka obecná, rehek domácí a konipas bílý. A na závěr párek ledňáčků říčních. Sotva jsme od rybníka odjeli, upoutala naší pozornost rozlehlejší louže uprostřed polí. Na ní plavali dvě husy velké, které při pokusu o přiblížení ihned odlétly. To čejky byly méně bojácné. Některé pochodovaly na okraji kalužiny, další s typickým křikem prolétávaly ve svatebním tanci. Při bližším ohledání jsme ještě zaregistrovali dva kulíky říční. Postupně jsme se k nim dostali až asi na necelých 15 m, takže se daly pořídit i ucházející fotografie. Pak už jsem zamířili kolem Žehuňského rybníka do Prahy. Na krátké zastávce jsme v dáli pozorovali několik morčáků velkých, pár velkých racků, roháče, volavky popelavé a opět motáka pochopa. Na víc už nebyl čas, tak jen první hezká fotka rozkvetlé prvosenky jarní a zpět domů.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)