středa 29. února 2012

Racek polární

(25. a 29. února 2012)

Racek mořský
Na sobotu pětadavcátého jsme se domluvili s Petrem Suvorovem a Vaškem Johnem, že zajedeme do severních Čech kouknout se po avizovaném racku polárním. Chlapci odhadli pár lokalit, takže bylo kam jet. Nejdříve jsme projeli dvě tři místa v Ústí, ale moc toho k vidění nebylo. Na Labi kachny, kormoráni, lysky a oba druhy běžných poláků. Stojaté plochy byly stále zamrzlé a tudíž bez ptáků. Další cesta již směřuje na Mostecko, kde vjíždíme na hráz jedné z nádrží. A hned na první pohled je vidět, že tady to bude o mnoho lepší - ve vzduchu i na nezamrzlém oku jsou patrná  hejna racků. Procházíme kolem nádrže za příjemného sluníčka, rozkládáme stativáky a zkoumáme zdejší ptačí populaci. Jsou tu desítky racků bělohlavých všech věkových skupin, racci bouřní, racci chechtaví a s nimi min. dva racci stříbřití. Největší zajímavostí a příjemným překvapením je nepochybně racek mořský. Jeho tmavá barva zad i velikost těla jsou již zdálky patrnými znaky. Většinou pospává, ale sledujeme ho i letu za stálého ataku racku bělohlavých. Z ostatních vodních ptáků tu jsou především březňačky, lysky, v menším počtu poláci velcí i chocholačky a minimálně padesátka morčáků velkých. Ale jsou tu i méně běžné druhy - tři samečci hvízdáka eurazijského, po páru lžičáků pestrých, ostralek štíhlých a hoholů severních. Také vidíme i letošní první čejky chocholaté - hejnko třiceti ptáků přelétá nad plochou. Jen po hlavním objektu našeho zájmu - racku polárním ani stopy. Objevujeme ale dvojici místních birdwatcherů a po chvíli i výpravu kolegů od Rozkoše. Další pozorování už realizujeme společně. Obrněni trpělivostí čekáme až do tmy, zda přece jen vzácný racek nepřiletí. Racků přilétá spousta, ale "glaucoides" se neukázal. Zato přilétlo hejno padesáti šesti hus velkých, kde se podařilo odečíst několik límců. 


Sotva uběhlo pár dnů, už jsme zase měli nutkání to na racka ještě jednou zkusit, zvláště když byl na lokalitě znovu pozorován. Ve středu nasedáme do auta v podobném složení; jen Petra nahradil Vojta a míříme na Mostecko. Celou cestu nás obklopuje pošmourné počasí, až u Krušných hor se zdá, že začíná probleskovat sluníčko. Ale jen na chvíli, zato se tu vytváří nádherné oblouky duhy. Led na nádrži už dost odtál. Racek polárníRacci tu jsou opět, ale sedí zrovna skoro uprostřed nádrže, takže na jejich  sledování je ze všech stran daleko. Po zevrubné prohlídce identifikuje jen racky chechtavé, bouřní a bělohlavé. Tentokráte se na nás ale štěstí usmálo. Po chvíli zahlédneme mezi přilétajícími racky nezaměnitelnou světlou siluetu racka polárního. Sedá si na led k ostatním a odpočívá. Snažíme se najít základní znaky, ale je to stále dost daleko. Po půlhodině se zvedne, chvíli nad námi krouží a mizí asi na skládku. Ale uběhne další půlhodinka a už je zase zpátky. A takhle nám do během těch čtyř hodin, co na lokalitě pobýváme, zopakuje celkem pětkrát. Racek mořský tam nebyl, pozorujeme ještě morčáky velké, hvízdáky, párek ostralek a pětici čírek obecných. Zpátky se nám již jede veseleji. K racku šedému si tak letos přidáváme další zajímavý birdwatcherský úlovek.

středa 1. února 2012

První únor

(1. února 2012)

Polák kaholkaPrvní únorový den za mrazu a sluníčka vyjíždíme do Klecánek k řece. Zajímají nás především kachničky mandarínské. Letos to už dvě byly, ale pro tentokráte máme smůlu. Přitom tu je řada dalších druhů - kormoráni, morčáci velcí (20), kachny i lysky. Pak přejíždíme k Vltavě do Tróje. Nápadné jsou větší hejna tvořená především poláky chocholačkami (cca 300), kachnami, poláky velkými (20). A množstvím racků chechtavých a lysek černých. Naopak pozorujeme jen dva racky bělohlavé a slípky. Těsně u břehu je větší hejna chocholaček a trvá nám docela chvilku, než mezi nimi objevíme již vybarveného poláka kaholku. Vidíme i tři morčáky velké asi 40 hoholů severních a horní části trojice samiček morčáků bílých. Chvílí si je prohlížíme a za chvíli se objeví i krásně vybarvení samečci.
Morčák bílýOdpoledne jedu na schůzku do Hradce, a tak se na pár okamžiků zastavuji u Žehuně. Hladina je zamrzlá až na dva velké pruhy, kde je na krajích ledové krusty několik set kachen divokých; ostatní druhy chybí. Najednou na okamžik nad keři zahlédnu siluetu připomínající čápa. Popojíždím na louku a opravdu u hráze postává čáp bílý. Je zrovna zaměstnán krmením. Respektive snaží se pozřít několik kostí spojených pruhy seschlé kůže. Moc mu to nejde, ale v tomto počasí moc jiných možností nemá. Jinak, i přes načepýření a špinavé peří vypadá v dobré kondici. Další zastávka je rybník Oplatil. I tady jsou velká oka s množstvím ptáků. Sotva otevřu dveře u auta, opře se do mě ledový vichr a je tu i podstatně mrazivěji. Kromě stovek kachen a lysek jsou patrní potápky roháči a potápějící se šestice turpanů hnědých. Na detailnější prohlížení nejsem oblečen a tak nezbývá než se schovat do tepla.

sobota 28. ledna 2012

Akce racek šedý

(28. ledna 2012)

Racek šedýPo vyhodnocení včerejšího dne se ukázalo, že racek šedý byl u Karlova mostu do 8:45 a pak se ukázal až po čtvrté hodině. A i další pozorování ukazovala, že místo je využito jako nocležiště. Takže jsme se rozhodli pro druhý pokus hned po ránu. Stejný nápad dostala i řada dalších birdwatchterů z celé republiky, takže jsme se těšili na racka i na přátele. Ráno v osm dorážíme na místo Novotného lávky...stačí první letmý pohled na jez a i přes mlžný opar racek šedý jasně svítí. Než vybalíme stativák doráží k nám Jarda Závora a během několika minut už vidíme další skupinku na nábřeží a jinou na Střeleckém ostrově. Moraváci to opravdu taky na osmou stihli. Racek netečně sedí. Po chvíli popolétl a chvíli se postavil. Pak zase odpočívá. Pozorujeme ho, fotíme klábosíme. OstatněLetovka kdy se zase naskytne podobná příležitost. Ve tři čtvrtě na devět se zvedá a vykružuje do výšky. Jsou krásně vidět jeho světlé letky bez kapky černé. Ve výšce se k němu přidávají racci chechtaví a začínají ho napadat. Racek se přesouvá nad Karlův most a čekáme, že nám zmizí. Pak náhle dělá pár sestupných otoček a průzorem mezi mostními pilíři vidíme jak sedá na hladinu. Na nic nečekáme, balíme věci a hurá na Karlův most. Zatím tu nejsou turisté, takže nepůsobíme nijak podivně. Racek si opravdu sedl na vodu a zdá se, že něco žere. Sedí zhruba ve středu proudu a ten ho žene dál od nás. Říkáme si, že když se krmí, tak neodlétne a vyrážíme k Mánesovu mostu. Těsně než dorazíme, proplul pod pilířem. Teď už ho vidíme zřetelně blíže. Proud ho unáší dál, ale už se dá jít pohodlně po náplavce, takže se po chvíli dostáváme na jeho úroveň a jdeme s ním. Je zhruba už jen na 40 metrů, stativákem jsou vidět všechny detaily. Zjišťujeme, že jeho potravou je mršina racka chechtavého. Pohled na tvar hlavy i jeho agresivní trhání masa dává za pravdu příručkám, kde je popisován jeho útočný vzhled. Po nějaké době ho již proud odnáší dál od břehu k Štefánikovu mostu, a tak sledování ukončujeme. Na místo akorát doráží zbytek výpravy ze Střeleckého ostrova. Racek je už daleko, ale je o čem se bavit a přijde čas i na slivovičku. Mé první hlášení, že letí zpátky nějak zaniklo, na druhé se už i ostatní chopili dalekohledů, ale jen málokdo stihl dobrou letovku, když nás míjel. Odhadujeme, že by se mohl vrátit na své odpočívadlo, takže vyrážíme zpět.

Je to přesně tak, sedá si na jez u Karlova mostu a "usíná´". Ještě pár fotek a pak ho po třech hodinách opouštíme - tenhle čas si vzácný zatoulanec zasloužil. Ostatně dnes stejně jako v předchozích dnech udělal desítkám lidí velkou radost. Loučíme se a věříme, že nebude trvat dlouho a zase se někde potkáme u zajímavého pozorování.
Zdá se, že přílet racka šedého byl velkou událostí i pro média, a tak se objevil nejen v internetových zpravodajích jako třeba na iDnes, ale také ve veřčerních zprávách na Nově - od 14:40. Zde je také zpráva na webu Pražské ornitologie: tady a tady.






pátek 27. ledna 2012

Na Karlově mostě

(27. ledna 2012) 

Husa velkáTento týden měla diskuse na Klubu 300 klíčové téma a tím byl podezřelý "světlý" racek v centru Vltavy. Po opatrných krocích ho objevitel Mirek Jelínek a další specialisti na racky nakonec určili jako racka šedého, což, s přihlédnutím k počtu pouhých pěti pozorování u nás za posledních 70 let, nemohlo nechat žádného milovníka ptáků klidným. A navíc to máme doma. Za prvního většího mrazíku v Praze a krásného slunečního počasí vyrážíme v deset hodin na místo posledních pozorování ke Karlovu mostu. Ale ne vždy se daří jak by si člověk představoval. Racek šedý tu nebyl a ani se v následující hodině a půl neukázal. Ale říkáme si, že není všem dnům konec. I tak bylo co sledovat. Na Potápka malájezu, hladině i přilehlých vlnolamech jsou stovky racků chechtavých, některým se již černají hlavičky. Pak asi deset racků bouřních různého stáří a šest racků bělohlavých. Na jezu se sluní kormoráni velcí. Podél hráze je spousty březňaček - a s nimi jedna melanická forma, jeden kačer s bílou náprsenkou a jedna kachna domácí. Po naplaveninách běhají slípky zelenonohé a v okolí se potápí asi šestice potápek malých. Kousek dál u Střeleckého ostrova se spolu s Kavka obecnákachnami krmí jedna osamocená husa velká. A nedalekou plave sameček hvízdáka eurasijského. Místa v centru jsou intenzivně krmena- v tom okamžiku se na pečivo vrhají ve vzduchu desítky racků, co spadne na hladinu likvidují hejna kachen a chodník dokonale dočistí holubi a velmi četné a nebojácné kavky obecné. Hodina a půl v mrazu je přesně akorát, aby člověk začal pomýšlet na návrat. Doma už jen připojíme poznámku pro ostatní, že dnes dopoledne se racek šedý nekonal...



čtvrtek 26. ledna 2012

Konečně kachničky

(26. ledna 2012)

Už je to dost dlouho, kdy jsme naposledy byli v Klecánkách. Naše návštěvy během listopadu a prosince byly zaměřeny na zjištění přítomnosti kachniček mandarínských. Protože je tu už sledujeme pátou zimu, je na místě se domnívat, že by se pomalu mohlo jednat o tradiční zimoviště. V roce 2008 tu zimovalo dokonce sedmnáct jedinců. Ale letošní zimu měly zpoždění. Důvodem je nejspíš teplé počasí. Ale zima právě přichází a skutečně se tu objevili dva samečci kachniček mandarínských. Doufáme, že to je jen předvoj a že se dočkáme dalších včetně naší oblíbené albinotické samičky. Spolu s mini tu bylo několik morčáků velkých (3M a 4F), něco kolem stovky kachen divokých (jedna melanická forma), lysky, kormoráni a samička poláka chocholačky se značkou na zobáku. Kromě Klecánek ještě zajíždím k Větrušicím. Káňata rousná tu však nebyla. Jen ta lesní, z nichž dvě překvapivě nebojácná na lovu u silnice. A pak už jen dvě volavky popelavé a hejnko asi třiceti stehlíků obecných.

 






pátek 6. ledna 2012

Birdwatching 2012

(3. a 6. ledna 2012) 

Kalendář se překulil no nového roku a začíná další sezóna. Zase budeme cestovat za ptáky, znovu hledat zajímavosti i nové druhy, ale také se těšit z druhů běžných. Je to vždy podobné, ale pojí se s tím také vždy nová očekávání a chuť. Začínáme cestou k jezeru u Mlékojed. Kachny jsou docela daleko od břehu. Jsou tu březňačky, hojně chocholaček (150), poláci velcí (20), na dvě stovky lysek a hlavně dvojice turpanů hnědých. Moc z nich vidět není, hlavu mají pod křídlem a odpočívají. Už se stmívá, přemýšlíme kam dál. Nakonec se popojíždíme k jezeru u Lhoty. Cestou zastavujeme u pole, kde je na zemi i na drátech hejno vran - stovka vran šedých a asi 30 černých. Dalším hejnem jsou drozdi kvíčaly. Před vjezdem k jezeru v dálce zahlédneme ukázkově se třepající káni rousnou. Na jezeře jsou kachny, poláci i lysky. S nimi tři potápky roháči. Pak si všímáme jednoho, který zápasí s rybou. A ukazuje se, že je to potápka rudokrká.


Za tři dny bereme pejska a jdeme se podívat na rybníčky do Stromovky. Je tu opět spousta ptáků. U břehu se nechávají krmit kachny divoké a lysky. Na břehu jim sekundují slípky zelenonohé (cca 20). Opět tu vidíme oba samečky hvízdáka eurazijského a jednu samičku. A také samečka kopřivky obecné. Ten samý den ještě projíždíme kolem Větrušic, kde máme možnost chvíli pozorovat třepotání a lov dvojice kání rousných. Klecánky jsou "mrtvé" - jen tři kormoráni a morčák velký. Po kachničkách ani stopy.