pátek 11. května 2012
Pisily, kolpíci a ibis
(11. května 2012)

Každý květen alespoň jednou zajíždíme na naše oblíbená místa k českobudějovickým rybníkům. Využíváme slune- čného počasí před ohlášeným ochlazením a dáváme si tradiční cestu přes Dříteň, rybníky u Nákří, Dívčic a Novosedel, přes Vlhavský, Hlavatecký, Voleček, pak kolem Čejkovic a odsud až k Budějovicím s ukončením na Vrbenských rybnících. Hned první rybník na cestě nás správně naladí - zrzohlávky, husice liščí, husy velké s mladými a sedm hoholů severních. U Nákří kousek dál se situace skoro opakuje - jen hoholů je tu už třináct, přibývá zrzohlávek, poláků a kopřivek. Počet hoholů je vůbec překvapující, nevzpomínáme si, že bychom jich v tuto dobu kdy tolik viděli. Patrné projevy toku tak dávají šanci na novou populaci. Na Březovci v hnízdech velké kolonie volavek popelavých postávají mláďata, jsou tu opět husy, kopřivky, poláci. Na Březovci i Blatci loví rybáci obecní. Rybník Nová je místem s největší koncentrací potápek roháčů. Na břehu je oplocená soukromá farma, kde kromě kachen mají i volavky a husice rezavé - vykukují za plotem a jen málo stačí, aby se staly součástí místní avifauny. Z křovin nejen slyšíme, ale i pozorujeme cvrčilku říční. Husy s housátky jsou i na dalších rybnících. Chvíli zastavujeme nad Zbudovem, kde v poli ještě nedávno pobíhala keptuška. Řepka už je
dost vzrostlá. Chvíli pole prohlížíme, ale šance je malá. I když čejky tu jsou pořád, zahlédli jsme je když vyrazily prohnat poštolku. Na Zbudovském rybníku na ostrůvku postává patnáct volavek bílých. Rybník Dolní je pořád ještě upuštěný, ale z bahňáků tu byli už jen kulíci říční, čejky a vodouš rudonohý. Díváme se i k Hlavateckému rybníku, kde tentokráte nejsou žádná hnízda rybáků. Ve svahu je malá kolonie břehulí, z vysokých stromů se ozývají žluvy obecné a další pěvci. Míjíme Čejkovice a rybníky kolem nich, ale nic zajímavého na nich není. Velmi živo je naopak na Novohaklovslém rybníku - labutě, husy, březňačky s desítkami mladých, poláci, kopřivky, racci, lžičáci, zrzohlávky, čtveřice rybáků černých. Z bahňáků jen osamocený vodouš bahenní. Poslední zastávkou jsou Vrbenské rybníky. Naposledy jsme tu byli před třemi týdny. Tentokráte jsou hráze i ostrůvek pořádně zarostlé, což trochu ztěžuje hledání ptáků, ale na druhou stranu tvoří ochrannou stěnu před četnými návštěvníky. Kolpíci posedávají na hnízdě, ale chvíli sledujeme jednoho z nich při sbírání klacíků. Je to pěkné pokoukání, jak mu při manipulaci s větví vlaje chocholka. Na ostrůvku jsou i kvakoši a všude přítomní racci chechtaví, na hnízdech i v letu. S nimi zrzohlávky, poláci, roháči a potápky černokrké. Nejzajímavější je menší mělčí rybník s bohatou
vegetací, který nabízí úžasný pohled na četná hnízda. Kromě kachen, lysek, racků, potápek černých a čírek modrých tu má své hnízdečko i pisila čáponohá. Vlastně dva páry již sedí a další vypadá, že začíná. Nejsou daleko od břehu, ale zdá se, že lidi na hrázi nevadí. Snad nikoho nenapadne jít za nimi do rákosin. Pak budeme mít asi jedinečnou příležitost být svědky nebývalého odchovu. Jedna z pisil se často staví na hnízdě a vypadá, že volá partnera. Jinak se všechny v klidu krmí nebo sedí, akorát, pokud se k nim do blízkosti dostane racek, okamžitě ho razantně zahánějí. Ve skrytu pobořené pozorovatelny se na ně díváme dlouho. Najednou zaregistrujeme pohyb v rákosí a přímo před námi se prochází, již zde avizovaný, ibis hnědý. První pocit nám okamžitě připomene Afriku, kde jsem je takto pozorovali. Tady je to ten samý zážitek, jen v centru Evropy. Úžasné chvíle. Loví nablízko, je dobře vidět jeho bronzově zelené lesklé peří. Po chvilku vylétne a posune se o kousek dál. Ale zdá se, že je poměrně plachý - procházející lidé ho poměrně snadno vyplaší. Procházíme ještě po hrázi a prohlížíme kolonie racků, kde mezi sedícími je už hojně mláďat. Trávíme tu už přes dvě hodiny a úmorné vedro nás dost vyčerpává. Ještě chvíli se těšíme ze zdejší hojnosti a opravdu jen neradi odcházíme. A tak trochu závidíme budějovičákům...
pátek 4. května 2012
Lyskonoh
(4. května 2012)
Před svou cestou na pracovní schůzky do Plzně jsem se večer naštěstí podíval do databáze Avif a narazil jsem na nedávné pozorování kolegů ze ZČ, kteří kdesi u Plzně objevili lyskonoha. Nový rybník je od Plzně pouze pár km, takže jsem vyjel o něco dříve a na tuto lokalitu se zajel podívat. Rybník vypadá úžasně. I přes nevelkou rozlohu je obklopen rákosinami, v mělké vodě vystupují travinové ostrůvky a je tu spousty ptáků. Především je hnízdní kolonií racků chechtavých. Musí jich tu být přes dvě stě, neustále za hlasitého pokřiku přelétají nad hladinou i okolními poli. A ostatní sedí na hnízdech, která jsou na všech dostupných místech. Jsou jich tu desítky. Nejdříve vylézám na malý posed, ze kterého je dobrý přehled. Kromě racků je tu několik poláků velkých, párek chocholaček, roháčů , nějaké ty lysky a slípky zelenonohé. Ale lyskonoha nevidím. Ale netrvá ani pět minut a už se na hladině objevuje bahňáček s typickým pohybem. Vypadá jak korková hračka kolébající se na hladině; a při plavání působí jako když běží. Ano je to lyskonoh úzkozobý. Tady loví tak, že projíždí po hladiny v delších drahách, Zatímco na pobřeží jsme ho viděli při provádění rychlých kroužků. Občas se přiblíží příliš blízko k rackovi, ten se po něm ožene a lyskonoh dva-tři metry popolétne a zase pokračuje v krmení. Naproti posedu je zřízena pěkná pozorovatelna, tak se na chvíli přesouvám na ní, abych si rybník prohlédl z druhé strany. Živo je i v rákosinách. Přes křik racků je slyšet chraplák rákosníků velkých, staccato mnoha rákosníků proužkovaných, ozývají se i cvrčilky zelené a strnadi rákosní. Myslím, že jsem na chvilku zaslechl i rákosníka obecného a modráčka. Z pozorovatelny se ještě kochám prohlížením lyskonoha. Strávím tu víc než hodinu a ani se mi nechce odjet. Faktem je, že tak pěkných lokalit zase u nás mnoho není.
pondělí 23. dubna 2012
Klub 300
(21.-23. dubna 2012)
Tak konečně nadešel čas dlouho plánovaného tradičního setkání Klubu 300 tentokráte na Šumavě. Vyrážíme brzy ráno a nejdříve obhlížíme jihočeské rybníky. Bereme to od oblíbených Dívčic až po České Budějovice. První zastávkou je rybník za vesnicí Hlavatce, kde zahlédneme párek tokajících hoholů severních. Nna dalším u Dříteně pozorujeme prvního letošního motáka pochopa. Rybník u Nákří okupují roháči, kopřivky, několik zrzohlávek i lžičáků. Na Březovci je už v provozu volavčí kolonie, jsou tu roháči, poláci, zrzohlávky a husy velké. Slyšíme i rákosníka proužkovaného. Na Blatci jsou ostrůvky obsazeny spoustou racků chechtavých a nad nimi krouží rybáci obecní. Živo je i na rybnících Nová a Černá - roháči, kopřivky, poláci velcí, chocholačky, husice liščí, zrzohlávky, lžičáci. U Zbudova se pasou hejna husí velkých, některé husy už vodí malá housata. Zatím všechny rybníky jsou na plné vodě, takže bez bahňáků. Lepší to je na vypuštěném rybníku Dolní - krmí se tu na 47 jespáků bojovných, trojice vodoušů tmavých,vodouši šedí, vodouš rudonohý a asi 12 kulíků říčních. Pak přejíždíme na Zbudovská blata a pomalu prohlížíme velké travní prostory. Na zemi postává řada káňat lesních, ale nacházíme i tři káňata rousná. Je tu větší počet čejek a hlavně se nám daří najít další bahňáky - kolihu velkou, kolihu
malou a pět břehoušů černoocasých. Koukáme i po nedávno objevené keptušce stepní, ale teď tady není. Od Zbudova se přesuneme kousek naproti k Vlhavskému rybníku. Už zdálky vidíme bílé siluetky dvou tenkozobců opačných, ale jsou velmi daleko. Ostatních ptáků je zde méně, za zmínku stojí osm husic liščích. Další zastávkou jsou už rybníky u Budějovic. Na Novohaklovském rybníku nacházíme nově racky malé. Nejhustěji osídlené jsou ale Vrbenské rybníky. Na ostrůvku uprostřed dominují kolpíci bílí - nejdříve vidíme tři ptáky, pak víc a jak obcházíme kolem rybníka, tak se nám ukáže v jednom okamžiku dvanáct těchto nádherných ptáků. Stromy na ostrůvku jsou dále obsypány racky chechtavými a početnými nehybnými kvakoši nočními. Jsou tu potápky černokrké, opět hoholi, zrzohlávky, husy. Na Dominu to vypadá skoro jako v zoo - desítky kopřivek, lžičáci a potápky černokrké proplouvájí mezi trsy rákosí, někteří staví hnízda. Jsou tu i oba druhy čírek, husy velké, roháči, racci. Na dalším z rybníků zahlédneme mezi lžičáky i samečka ostralky štíhlé. Dalo by se tu koukat dlouhé minuty, ale čas se již nachýlil a musíme vyrazit na Šumavu. Před příjezdem na Kovárnu v Pěkné se ještě stavíme u Volar kouknout se po tetřívcích. A máme štěstí, protože nacházíme dva samečky a v teplém podvečerním slunci jsou patrné záblesky jejich kovově zbarveného peří. Za chvilku vidíme i samičku. A pak už přijíždíme na chalupu a dlouho do noci klábosíme s přáteli a plánujeme zítřejší výpravu. Budíček krátce po čtvrté a už celá skupiny míří na tokaniště. Počasí příliš nepřeje, je mlha a trochu poprchává. V bezpečné vzdálenosti se seřadíme do řady a čekáme...Po chvíli zahlédneme
jednoho samečka, ale je zcela pasivní. Po delším čekání se vracíme na cestu a procházíme pomalu do dalších částí lokality. Postupně zahlédneme ještě čtyři kohoutky. Sice netokali, ale i tak to byl skvělý zážitek. Po pozdní snídani pak vyrážíme na tůru na Plešné jezero, kde cílíme na datlíka. Po cestě sledujeme oba druhy králíčků, sýkory, pěvušky, ale datlovití jsou naprosto ticho. Byl to příjemný výlet, byť datlíka jsme se nedočkali. Odpoledne trávíme povídáním, popíjením piva i pár prezentacemi. K večeru se jdeme projít do lesa okolo Kovárny zkusit kulíšky. Na pískání se nám ozývá, ale proti zvyklostem blíž nepřiletí. Zato tu přelétalo šest sluk. Druhý den po ránu si dáme tůru okolo Boubínského pralesa. Opět pátráme po datlíkovi. Tady se už "datli" ozývají. Většinou jde o strakapouda velkého, ale zaslechneme i "podezřelé" bubnování strakapouda bělohřbetého a datlíka. Ale průkazné to není, takže si můžeme jen říci, že jsme je možná slyšeli. Z Boubína už míříme domů, resp. znovu se koukáme ještě na vybrané rybníky u Budějovic. Zajímá nás hlavně keptuška, která tu stále je, jen se trochu přesunula. Na Blatech jsou bahňáci hodně daleko, prohlížíme si káňata rousná a svatební rej luňáků červených. Přesouváme se na lokalitu keptušky stepní a netrvá dlouho a opravdu ji vidíme. Pobíhá s čejkami po horizontu. Pak se zvedá a přelétá na polní svah, kde je mnohem lépe vidět, byť poměrně daleko. Porovnáváme ji s tou loňskou. Vypadá trochu jinak. Zdá se větší (v porovnání s čejkami), má výrazné černé břicho, černé pruhy na křídlech. Je to zvláštní pocit mít dva roky po sobě možnost pozorovat a dokonce porovnávat tak vzácného opeřence. Vypadá to na samečka; zdá se, že si oblíbil jednu čejčí samičku. Odtud se přesouváme na poslední lokalitu a tou je rybník Horní. I dnes tu jsou bahňáci. Postupně přilétne na 43 jespáků bojovných, jsou tu tři vodouši rudonozí, tři tmaví, čtyři vodouši šedí a nově dvojice vodoušů kropenatých a vodouši bahenní. A to už byla definitivní tečka za vydařenými třemi dny věnovaných jen a jen našim ptačím kamarádům.
čtvrtek 29. března 2012
Březnové zastávky
(21., 23., 27., 29. března 2012)
Poslední dva týdny v březnu jsem se dostal za ptáky vždy jen na skok, takže tady je rychlá rekapitulace. První jarní den mě zastihl na Táborsku a jako první pozorování přišlo přímo v centru - nad městem přelétával dospělý orel mořský. Za sluníčka jsem projel kolem několika rybníků u Veselí - Horusický, Vlkov, Kles, Kaclířov... Některé z velkých ploch byly poměrně prázdné, zato některé menší už žily jarním hemžením - hlavně potápky roháči, husy velké, poláci... Z těch nejzajímavějších byl Kaclířov - padesátka zrzohlávek, hoholi, na pět stovek hus polních a osamocená husice liščí. O týden později jsem se při cestách dvakrát zastavil v Praze u rybníka Slatiny, což je velmi příjemná lokalita s řadou druhů. Jsou tu kachny divoké, lysky, poláci velcí i chocholačky. Objeví se slípka zelenonohá, potápka malá, labutě, kormoráni. Čtyři páry roháčů předvádějí své zásnubní tance, do rákosí se schovala i jedna husa velká. Z těch méně běžných tu pobývá sameček kopřivky, párek ostralek štíhlých, čírky modré a lžičáci pestří. Živo je i v keřích a rákosí - jsou tu strnadi obecní i rákosní, vyzpěvují budníčci menší, přeletuje žluna zelená. V análech avifu jsme nemohli přehlédnout záznam o výskytu kajky v Čelákovicích. To je pro nás dostatečně blízko, a tak neleníme a vyjíždíme k Labi. Nejdříve rychlá obhlídka toku Labe u splavu, kde lze v zimě vidět zajímavé druhy. Teď na jaře tu jsou hlavně racci chechtaví a už jen trojice morčáků velkých. Přesouváme se o pár desítek metrů dál k pískovcovému jezeru. Jen se dostaneme na dohled hladiny a hned i přes větvoví keřů vidíme nápadnou bílou skvrnu. Krásně vybarvený samec kajky mořské pospává tak sto metrů od břehu. Po chvíli se probírá, pluje k jednomu ze zálivů a několikrát se potopí. Úlovek však není patrný. Pak se vrací zpátky ke středu a zase odpočívá. Chvíli si ho ještě užíváme,vždyť sameček ve svatebním u nás není zrovna častým návštěvníkem.
neděle 18. března 2012
Sýčci ze ZOO
(18. března 2012)
Na závěr krásné neděle nás tak nějak napadlo, že bychom se večer mohli podívat k ZOO, zda-li tam opět nebude sýček. Loni jsme ho tam právě v této době zahlédli. Akorát ustala drobná přeháňka a kolem sedmé vyjíždíme. Zastavujeme na silnici mezi ploty ZOO na stejném místě jako loni a zkoušíme štěstí. Pouštíme chvíli nahrávku; uběhla snad minuta a půl a už slyšíme ozvěnu. Podíváme se dalekohledy do míst, odkud se sýček obecný ozval a hned ho vidíme jak sedí na střeše. Poté se přesune na vedlejší budovu a za okamžik přeletí přes silnici do stromů. Vábení vypínáme a čekáme pár minut. Sýček opět přelétá a tentokráte se spontánně ozývá dlouhé minuty. Obhájení revíru je zřejmě úspěšné, neboť za chvíli si k němu přisedá samička. Jedná se zřejmě o sýčky, kteří byli vloni ze ZOO vypuštěni. A jak se zdá, daří se jim. Navíc párek je příslibem dalších přírůstků. Ještě se u nás staví dvojice kolemjdoucích a po zjištění cože to sledujeme doplní, že jsou to opravdu sýčci se zoo a že tu někdy létalo až sedm jedinců.
čtvrtek 15. března 2012
Jarní Jižní Morava
(15. března 2012)
pondělí 12. března 2012
Proudnické husy
(12. března 2012)
Trocha volna se hned hodí k malé objížďce lokalit po probouzející se přírodě. Mířím k Žehuni, kde mě na hrází přepadá mrholení a mlha, takže viditelnost značně utrpí. Na hladině je dost prázdno - několik potápek roháčů, kormoráni, pár kachen, dva racci bělohlaví. Po krátkém povídání s místním rybářem a sdělení, jak pravidelně musí plašit kormorány, se přesouvám k Proudnickému rybníku. V polích jsou velké louže, ale zrovna se nějaký bagr snažil vytvořit odtokovou strouhu, takže byly bez bahňáčků. Akorát velké hejno pěnkavovitých. Na rybníku je plněji, hlavně lysky, poláci chocholačky a velcí, nějaký ten roháč a osm zrzohlávek rudozobých. Touto dobou zde vídáme ještě "zimní" husy, ale teď tu nejsou. Stačí však chvilka a odněkud zpoza rybníka se zvedá velké husí hejno a krouží nad hladinou. Tak přeci. Jejich přelet vyplašil asi 15 hvízdáků eurasijských. Za chvíli husy zase někam sedají, a tak objíždím rybník a za okamžik už ze silnice pozoruji pasoucí se husy ve třech hejnech. Odhaduji na dva tisíce hus polních, přes dvě stě hus běločelých a pár desítek hus velkých. Vlastně je to po delší době pořádné hejno, které vidím, protože letošní zimu jsme se na jižní Moravu vůbec nedostali. Chvíli je prohlížím, tady by klidně mohla být i nějaká ta berneška. Ale nic nenacházím (o několik dní později pak z této lokality je berneška rudokrká skutečně hlášena). Ještě zkouknu louži v polích, kde je zatím jen čtveřice čejek. A pak ještě vyjíždím směrem na Loukonosy a tak nějak nazdařbůh dál a prohlížím pole a louky. Louží je všude habaděj, ale jsou prázdné až na nějakou tu čejku. Zajímavější byl rybník u Strašova - kromě obou druhů běžných poláků se tu ještě potápí hoholi severní (9), jsou tu čírky obecné a párek čírek modrých. A početné hejno hvízdáků - napočítám padesát dva ptáků, převažují samečci...
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)