sobota 12. ledna 2008

Setkání s "mandarinkami"

12. ledna 2008

V půlce ledna jsme v příjemném počasí vyrazili opět k Vltavě, tentokráte směrem na Klecany. Nejdříve krátká prohlídka pravého břehu, kde jsme po chvíli zahlédli smíšené hejnko poláků velkých a poláků chocholaček. U ostrova postávaly tři volavky popelavé, také několik morčáků velkých (3M a 2F) a kormoráni. O několik desítek metrů dále se potápěla potápka roháč a tři potápky malé. Pak nás na protějším břehu upoutaly neobyčejné tvary dvou kachen – dlouho jsme je prohlíželi a nebylo pochyb - šlo o kachničky mandarínské! Pozorování z této strany bylo obtížné a tak jsme s loveckým nadšením skočili do auta a dali si objížďku aspoň 30 km, abychom se dostali na druhý břeh. Postupovali jsme z Klecánek. Minuli jsme 16 hoholů severních potápějících se u jezu i velké hejno pasoucích se lysek. A pak se už objevily kachničky. Tři samečci a samička se popásali na břehu a dovolili nám přiblížit se a fotit je na cca 20 - 30 m. Další kachničky plavaly na hladině, jiné odpočívaly u ostrůvku. Pečlivě jsme je několikrát počítali – ve stometrovém úseku jich bylo 17! (12 M a 5F). Zajímavostí byly dvě výrazně světlejší samičky. Záhadou zůstává, odkud se vzaly. Obecně je vždy předpokládán únik z chovů, tady musel utéci chov celý (i když přílišné známky ochočení nejevily). Ať už byly odkudkoli, byl to výborný pohled i zážitek. O týden později jsme je však na této lokalitě již neviděli.


21. března 2008

úterý 1. ledna 2008

2008

- Trójské cesty (prosinec - únor 2008)
- Setkání s "mandarinkami" (12. ledna 2008)
- Útok na Soutěsku (8. února 2008)
- Za sýkořicemi k žehuni (10. února 2008)
- Jaro u Žehuňského rybníka (9. března 2008)
- Pilský rybník (22. března 2008)
- Velikonoce u Veselí nad Lužnicí (24. března 2008)
- Na skok u Bohdanečského rybníka (28. března 2008)
- Satalické drahokamy (29. března 2008)
- Počernické rybníky (30. března 2008)
- K zamokřeným loukám (6. dubna 2008)
- Cesta za husicemi (19. dubna 2008)
- Vítání ptačího zpěvu v Dívčicích (27. dubna 2008)
- Na cestě do Pardubic (30. dubna 2008)
- Podvečer u Kařezských rybníků (3. května 2008)
- Vítání u Žehuně (4. května 2008)
- Překvapení u Rožďalovic (11. května 2008)
- Další cesta na Dívčicko (17. května 2008)
- Krátká zastávka u Mlékojed  (18. května 2008)
- Žehuň a Proudnický rybník (25. května 2008)
- Pozdní odpoledne u Lednických rybníků (28. května 2008)
- Dopoledne u Žehuně (1. června 2008)
- Novosedelské rybníky (8. června 2008)
- Hledání ve Skryjích (9. června 2008)
- Zase k Pilskému rybníku (15. června 2008)
- Bahňáci u Novosedel (29. června 2008)

V srpnu jsme navštívili severní Německo

- Žehuňský rybník (31. srpna 2008)
- Dívčicko (6. září 2008)
- Jespáci u Blatné (14. září 2008)
- Chladné ráno u rybníků (21. září 2008)
- Festival u Žehuně (4. října 2008)
- Festival u Dívčic (5. října 2008)
- Obnažené břehy Žehuňského (12. října 2008)
- Podzimní neděle na jihu (19. října 2008)
- Krátká zastavení (23. a 24. října 2008)
- Dovádějící poláci (1. listopadu 2008)
- Opět jen na krátko do Tróji (7. listopadu 2008)
- První zimní hosté na Vltavě (14. listopadu 2008)
- Okruh po jižních Čechách (16. listopadu 2008)
- Na skok k žehuni a Proudnici (23. listopadu 2008)
- Neděle na Rozkoši (7. prosince 2008)
- Žehuňský a Proudnický rybník (14. prosince 2008)
- Chvilky v pražské Tróji (listopad - prosinec 2008)
- Víkend v okolí Prahy (20. - 21. prosince 2008)
- Víkend s berneškami (27. - 28. prosince 2008)



sobota 29. prosince 2007

Za raritami Jižní Moravy

(29. prosinec 2007)

Ledňáček říčníDen předtím, než jsme vyrazili na Jižní Moravu hledat zedníčka a bernešky, nám Robert Doležal poslal zprávu, že zedníčka s kolegy viděl, ale husy s berneškami se přesunuly na pole k Drnholci. Tak jsme vyjeli podle instrukcí. Celkem polojasné počasí v Praze se na Vrchovině změnilo v pohádkové zimní a bohužel před Brnem se přidala hustá mlha. Méně vhodné počasí na pozorování si lze jen těžko představit, ale zpátky přece nepojedeme. Skutečně v polích před Drnholcem jsme v mlžném oparu narazili na Ťuhýk šedýveliké hejno hus tak cca 2-3 tisícovky hus (většinou husy běločelé). První pokus o přiblížení však znamenal jejich hromadný vzlet. Další cesta už vedla na Pálavu. Soutěska nabízela úchvatnou zimní scenérii, silný vítr však pozorovací nadšení brzdil. Vydrželi jsme prohledávat skály snad tři čtvrtě hodiny, ale ve chvíli, kdy mlha zakryla téměř polovinu skal, jsme pochopili marnost našeho počínání. Takže dnes to zedníček nebude. Sjeli jsme se proto na chvíli „ohřát“ k vodní nádrži. Na hrázi Mušovské nám na budově zdymadla nejdříve zapózoval ledňáček říční. Zajímavá byla i podívaná na hladinu, kdy led dovolil kachnám využívat pouze malé vodní plochy. Na okrajích ledu převažovali kachny divoké a poláci velcí. Dále zde bylo asi 20 hoholů severních, stejný počet hvízdáků euroasijských a o něco méně morčáků Berneška rudokrkávelkých. Pak 3 samičky morčáka bílého, jeden sameček ostralky štíhlé a jeden turpan hnědý. Po ledu pobíhali racci bouřní, mezi nimiž se ukrýval alespoň 1 racek bělohlavý, a posedávaly skupinky kormoránů velkých. Na hrázi jsme se seznámili s kolegou Jardou Závorou a příjemně si popovídali. Jarda nám dal výborný typ – hejno husí i s berneškou viděl ráno u Vlasatic. S počátečním soumrakem jsme vyrazili k Vlasaticím a uvedené hejno jsme asi 100 m od silnice opravdu našli. Popojížděli jsme autem, každých 20m zastavili, a snažili se dalekohledy něco vykoukat. Šero začínalo být nepříjemné a už jsem chtěl odjet. Martina však byla neoblomná a vyplatilo se – asi po deseti minutách bernešku rudokrkou opravdu našla. Chvíli jsme ji pozorovali a jen škoda, že nebyly lepší podmínky. Nicméně i na šedé fotce lze bernešku spolehlivě poznat. Na závěr jsme zahlédli ťuhýka šedého a pak si už jen dopřáli pohled na mnohatisícový přelet havranů polních u Židlochovic.

23. března 2008