neděle 10. února 2008

Za sýkořicemi k Žehuni

Strnad luční(10. února 2008)

Dnes jsme se opět vydali k Žehuni - odhodlaní najít a tentokrát i vyfotit sýkořice. Ještě než jsme vůbec došli k rybníku,Sýkořice vousatá věnovali jsme pozornost hejnu převážně vrabců polních, mezi nimiž ovšem byli i strnadi obecní a nejméně 4 strnadi luční. Mezi hustými větvemi keříku poletovalo asi 15 mlynaříků dlouhoocasých a sem tam se mezi nimi mihnula nějaká sýkora. Několik metrů od hráze se potápěl sameček morčáka velkého. Jiné kachny poblíž nebyly, a tak jsme vyrazili podél břehu a rákosí hledat sýkořice. Vyplašili jsme Morčák velkýna zemi sedícího motáka pilicha a několik strnadů rákosních, kteří poletovali kolem. Na poli sedělo asi 30 kvíčal. Zaslechli jsme nějaké zvuky z rákosin, a ukázalo se, že jsme konečně narazili na skupinku asi 10 sýkořic vousatých. Byly ale bohužel hluboko, tak jsem se za nimi pustila. Pár metrů jsem se prodírala hustým porostem rákosu, než jsem se dostala na malou mýtinku, na jejímž okraji mi pózovalo několik nebojácných jedinců. Povedlo se několik fotek a spokojeni s tímto úlovkem jsme se vrátili domů.

23. března 2008
 
Sýkořice vousatá

pátek 8. února 2008

Útok na Soutěsku

(8. února 2008)

Husa velkáTento den byl opravdu neobyčejně slunečný a teplý. Po vyřízení pracovních záležitostí v Brně jsme odpoledne rychle vyrazili na jih k Pálavě a vodní nádrži Nové mlýny. Nejdříve jsme zamířili k Lednickým rybníkům. Na Prostředním rybníku, který jsme pomalu objížděli autem po polní cestě, mezi množstvím kachen divokých a poláků velkých zářilo 8 morčáků velkých. Zahlédli jsme volavky popelavé i bílou a na hladině odpočívala dvě menší hejnka hus velkých. Těsně nad hladinou proletěl párek morčáků bílých - to byl teprve druhý sameček, kterého jsme letos v zimě viděli. Na stromech v okolí nádrZedníček skalníže rámusilo cca 50 stehlíků obecných. Pak jsme měli trochu problém vyjet zpět, ale poZedníček skalnívedlo se, a vydali se k Nesytu. Celá hladina byla pokrytá tisícovkami kachen a poláků, pro naše dalekohledy však v příliš velké vzdálenosti. Po přiblížení z pravého břehu jsme rozeznali skupinky hoholů severních a asi 100 hus velkých.

A pak rychle na Pálavu na zedníčka! Byla toZedníček skalní již naše třetí cesta z Prahy na Pálavu. První 9.12. za mrazu a silného větru nám štěstí nepřinesla, byť týž den ho kolega Robert Doležal viděl. Podruhé jsme vyrazili před koncem roku 2007 v úděsném počasí - viz pozorování... Takže teď potřetí, navíc v nádherném počasí. Šplhali jsme do kopce a přemýšleli, jestli tu zedníček vůbec ještě je - nebyla žádná pozorování z poslední doby. Ale už po chvíli bylo jasné, že tentokráte máte štěstí. Sotva jsme došli k prvním skalám Soutěsky a zadívali se na kolmé stěny, už jsme ten atypický ptačí pohyb zahlédli. Zedníček skalní propátrával štěrbiny a, naštěstí pro nás, se posouval stále níže – jako by se chtěl předvádět. Já ho jistil dalekohledem, Martina fotila jako o život. Jednu chvíli byl tak do 4 m vysoko a vzdálen sotva 10 m. To už se daly pořídit docela dobré fotky i na digitál, zvládli jsme i krátkou videonaZedníček skalníhrávku. Sledovali jsme ho asi 15 minut jak postupně stoupal nahoru a až zmizel za horní římsou. V euforii jsme ještě sjeli k Mušovské nádrži. Zbytek dne nám zpestřilo 6 orlů mořských, impozantní byl přílet a po chvíli zase odlet tak 1500 hus, převážně běločelých. Na hladině bylo hejnko hus velkých a zajímavostí bylo 60 volavek bílých – nejdříve postávaly v rákosí a poté kroužily v dáli nad nádrží. Ve chvíli, kdy přes rudý kotouč zapadajícího slunce přelétávaly klíny hus, jsme vyrazili zpátky do Prahy.
21. března 2008


sobota 12. ledna 2008

Setkání s "mandarinkami"

12. ledna 2008

V půlce ledna jsme v příjemném počasí vyrazili opět k Vltavě, tentokráte směrem na Klecany. Nejdříve krátká prohlídka pravého břehu, kde jsme po chvíli zahlédli smíšené hejnko poláků velkých a poláků chocholaček. U ostrova postávaly tři volavky popelavé, také několik morčáků velkých (3M a 2F) a kormoráni. O několik desítek metrů dále se potápěla potápka roháč a tři potápky malé. Pak nás na protějším břehu upoutaly neobyčejné tvary dvou kachen – dlouho jsme je prohlíželi a nebylo pochyb - šlo o kachničky mandarínské! Pozorování z této strany bylo obtížné a tak jsme s loveckým nadšením skočili do auta a dali si objížďku aspoň 30 km, abychom se dostali na druhý břeh. Postupovali jsme z Klecánek. Minuli jsme 16 hoholů severních potápějících se u jezu i velké hejno pasoucích se lysek. A pak se už objevily kachničky. Tři samečci a samička se popásali na břehu a dovolili nám přiblížit se a fotit je na cca 20 - 30 m. Další kachničky plavaly na hladině, jiné odpočívaly u ostrůvku. Pečlivě jsme je několikrát počítali – ve stometrovém úseku jich bylo 17! (12 M a 5F). Zajímavostí byly dvě výrazně světlejší samičky. Záhadou zůstává, odkud se vzaly. Obecně je vždy předpokládán únik z chovů, tady musel utéci chov celý (i když přílišné známky ochočení nejevily). Ať už byly odkudkoli, byl to výborný pohled i zážitek. O týden později jsme je však na této lokalitě již neviděli.


21. března 2008

úterý 1. ledna 2008

2008

- Trójské cesty (prosinec - únor 2008)
- Setkání s "mandarinkami" (12. ledna 2008)
- Útok na Soutěsku (8. února 2008)
- Za sýkořicemi k žehuni (10. února 2008)
- Jaro u Žehuňského rybníka (9. března 2008)
- Pilský rybník (22. března 2008)
- Velikonoce u Veselí nad Lužnicí (24. března 2008)
- Na skok u Bohdanečského rybníka (28. března 2008)
- Satalické drahokamy (29. března 2008)
- Počernické rybníky (30. března 2008)
- K zamokřeným loukám (6. dubna 2008)
- Cesta za husicemi (19. dubna 2008)
- Vítání ptačího zpěvu v Dívčicích (27. dubna 2008)
- Na cestě do Pardubic (30. dubna 2008)
- Podvečer u Kařezských rybníků (3. května 2008)
- Vítání u Žehuně (4. května 2008)
- Překvapení u Rožďalovic (11. května 2008)
- Další cesta na Dívčicko (17. května 2008)
- Krátká zastávka u Mlékojed  (18. května 2008)
- Žehuň a Proudnický rybník (25. května 2008)
- Pozdní odpoledne u Lednických rybníků (28. května 2008)
- Dopoledne u Žehuně (1. června 2008)
- Novosedelské rybníky (8. června 2008)
- Hledání ve Skryjích (9. června 2008)
- Zase k Pilskému rybníku (15. června 2008)
- Bahňáci u Novosedel (29. června 2008)

V srpnu jsme navštívili severní Německo

- Žehuňský rybník (31. srpna 2008)
- Dívčicko (6. září 2008)
- Jespáci u Blatné (14. září 2008)
- Chladné ráno u rybníků (21. září 2008)
- Festival u Žehuně (4. října 2008)
- Festival u Dívčic (5. října 2008)
- Obnažené břehy Žehuňského (12. října 2008)
- Podzimní neděle na jihu (19. října 2008)
- Krátká zastavení (23. a 24. října 2008)
- Dovádějící poláci (1. listopadu 2008)
- Opět jen na krátko do Tróji (7. listopadu 2008)
- První zimní hosté na Vltavě (14. listopadu 2008)
- Okruh po jižních Čechách (16. listopadu 2008)
- Na skok k žehuni a Proudnici (23. listopadu 2008)
- Neděle na Rozkoši (7. prosince 2008)
- Žehuňský a Proudnický rybník (14. prosince 2008)
- Chvilky v pražské Tróji (listopad - prosinec 2008)
- Víkend v okolí Prahy (20. - 21. prosince 2008)
- Víkend s berneškami (27. - 28. prosince 2008)



sobota 29. prosince 2007

Za raritami Jižní Moravy

(29. prosinec 2007)

Ledňáček říčníDen předtím, než jsme vyrazili na Jižní Moravu hledat zedníčka a bernešky, nám Robert Doležal poslal zprávu, že zedníčka s kolegy viděl, ale husy s berneškami se přesunuly na pole k Drnholci. Tak jsme vyjeli podle instrukcí. Celkem polojasné počasí v Praze se na Vrchovině změnilo v pohádkové zimní a bohužel před Brnem se přidala hustá mlha. Méně vhodné počasí na pozorování si lze jen těžko představit, ale zpátky přece nepojedeme. Skutečně v polích před Drnholcem jsme v mlžném oparu narazili na Ťuhýk šedýveliké hejno hus tak cca 2-3 tisícovky hus (většinou husy běločelé). První pokus o přiblížení však znamenal jejich hromadný vzlet. Další cesta už vedla na Pálavu. Soutěska nabízela úchvatnou zimní scenérii, silný vítr však pozorovací nadšení brzdil. Vydrželi jsme prohledávat skály snad tři čtvrtě hodiny, ale ve chvíli, kdy mlha zakryla téměř polovinu skal, jsme pochopili marnost našeho počínání. Takže dnes to zedníček nebude. Sjeli jsme se proto na chvíli „ohřát“ k vodní nádrži. Na hrázi Mušovské nám na budově zdymadla nejdříve zapózoval ledňáček říční. Zajímavá byla i podívaná na hladinu, kdy led dovolil kachnám využívat pouze malé vodní plochy. Na okrajích ledu převažovali kachny divoké a poláci velcí. Dále zde bylo asi 20 hoholů severních, stejný počet hvízdáků euroasijských a o něco méně morčáků Berneška rudokrkávelkých. Pak 3 samičky morčáka bílého, jeden sameček ostralky štíhlé a jeden turpan hnědý. Po ledu pobíhali racci bouřní, mezi nimiž se ukrýval alespoň 1 racek bělohlavý, a posedávaly skupinky kormoránů velkých. Na hrázi jsme se seznámili s kolegou Jardou Závorou a příjemně si popovídali. Jarda nám dal výborný typ – hejno husí i s berneškou viděl ráno u Vlasatic. S počátečním soumrakem jsme vyrazili k Vlasaticím a uvedené hejno jsme asi 100 m od silnice opravdu našli. Popojížděli jsme autem, každých 20m zastavili, a snažili se dalekohledy něco vykoukat. Šero začínalo být nepříjemné a už jsem chtěl odjet. Martina však byla neoblomná a vyplatilo se – asi po deseti minutách bernešku rudokrkou opravdu našla. Chvíli jsme ji pozorovali a jen škoda, že nebyly lepší podmínky. Nicméně i na šedé fotce lze bernešku spolehlivě poznat. Na závěr jsme zahlédli ťuhýka šedého a pak si už jen dopřáli pohled na mnohatisícový přelet havranů polních u Židlochovic.

23. března 2008