sobota 14. února 2009

Mandarinky stále v Klecánkách

Kopřivka obecná14. února 2009
 
Krátce po poledni jsme se na chvíli zastavili, letos již poněkolikáté, u Vltavy v Klecánkách. Přivítalo nás hejnko lysek černých, které se páslo na trávě u břehu. Ostrůvek okupovaly kachny divoké a slunilo se tady několik kormoránů velkých. Objevily se i tři kopřivky obecné. Naopak ubyli poláci velcí, méně bylo i poláků chocholaček. Co jsme ale nečekali, byly kachničky mandarínské. Minule jsme je tu neviděli, takže už jsme mysleli, že jsou pryč. Ale nejdříve jsme zahlédli dva schoulené samečky a kousek dále Kopřivka obecnáve skrytu pařezu těsně u vody další tři samečky, jednu normální a jednu albionotickou samičku. Na chvíli se objevil i párek morčáků malých, který pak elegantně zakroužil ve vzduchu. Pod jezem jsou stále hoholi severní, opět kolem 40 ptáků. A k tomu pět morčáků velkých. Poprvé jsme tu také viděli vysoko nad lesy kroužit jestřába lesního.
 
14. února 2009

středa 11. února 2009

Bernešky na JM

11. února 2009
 
Při cestě z Brna zbyla hodinka času a to stačí právě na rychlou obhlídku v okolí nádrže Nové Mlýny. Mušovská zdrž je kompletně zamrzlá, zatímco sousední Věstonická nádrž zase téměř úplně bez ledu. Kachny jsou roztroušené po hladině, ale v docela malém počtu a daleko od břehu, takže ani nevytahuji stativák. Obdobě vypadá i Novomlýnská zdrž. Tedy až na kachny divoké, tu a tam morčáka velkého, roháče a kormorány nic moc k vidění není. A tak zbývá okolí Drnholce a pokus najít husí hejno. To nedalo velkou práci - bylo na "svém" místě, i když proti poslední návštěvě bylo přece jen méně početné. Část hejna tvořilo poměrně přehledný pruh nedaleko od silnice, o kousek dál pak byl velký shluk. Na prohlížená jsem zvolil ten nejpřehlednější úsek a už za pár okamžiků se v zorném poli dalekohledu mezi husami běločelými objevily dvě bernešky rudokrké. Popásaly a rychle postupovaly s ostatními. Protože řady hus byly řídké, daly se výborně pozorovat. Za pár okamžiků jsme zahlédl další dvojici a pak ještě jednu. Postupně dvojice dorazily k sobě a tak na jednom místě bylo najednou vidět šest těchto krásných ptáků. Takže i pár pokusů fotek přes stativák... 
 11. února 2009 
 



neděle 8. února 2009

Tradiční okruh u Vltavy

8. února 2009
 
O víkendu jsme stihli, stejně jako minulé dny, dvě krátké návštěvy - jedna zastávka v Klecánkách, druhá procházka v Tróji. V Klecánkách se na hladině u přívozu pohupovalo několik racků chechtavých, lysky a kachny divoké a pětice racků bělohlavých. Místo níže pod jezem je stále přechodným domovem hoholů severních - ve dvou skupinkách celkem na 40 jedinců. Spolu s nimi několik morčáků velkých a potápek malých. Na druhé straně od jezu, u ostrůvku, se páslo početné hejno lysek, tu a tam polák chocholačka a polák velký a velká skupina morčáků velkých (8M + 7F). Ovšem ať jsme se dívali sebelíp, vzácní hosté, kachničky mandarínské, po více než dvoutýdenním pobytu zmizely. Škoda. Také trójský usek Vltavy se stává poněkud chudším. Vůbec už nebyli vidět morčáci malí, pouze dvě čírky obecné, zmizeli i hoholi, které jsme tu naposledy viděli v pondělí 2.2. Horní část okupují pouze racci chechtaví, potápky malé a březňačky. Ve střední části stále pobývá velká skupina poláků chocholaček a poláků velkých - odhadem tak na 500 ptáků. Mezi nimi dvě pospávající potápky roháči a čilý sameček poláka malého. Ostrůvek byl obsazen velkým počtem kormoránů velkých (včetně ptáků na stromech zhruba 500 kusů), několika volavkami popelavými a spoustou racků (racci chechtaví, několik racků bělohlavých a jeden racek bouřní).

8. února 2009

neděle 1. února 2009

Trója a Klecánky

Kachny a hvízdák28.1. - 1.2. 2009


Rybníky jsou i nadále zamrzlé, takže se na Vltavě stále můžeme setkat se spoustou vodních ptáků. V tomto týdnu jsme se dvakrát vydali do Klecánek a jednou do Tróji. V Tróji se zdržuje ptactvo stále podobné, i když už ubylo morčáků malých, z nichž jsme objevili jen jednoho samečka i čírek obecných. Stále seČírka obecná tu však zdržují racci chechtaví, bouřní (1 nebo 2 ex.), bělohlaví a zřejmě poprvé se nám tu podařilo objevit dospělého racka stříbřitého. Nechybí ani trojice poláků malých a dvě potápky roháči, hejnko hoholů severních, morčáků velkých, několik potápek malých a velké počty kormoránů, poláků velkých a chocholaček. Zcela nově se nám také ukázal mladý pták nebo samice turpana hnědého, kterou jsme zahlédli mezi chocholačkami, ale po chvilce jsme ji už vůbec nikde v okolí nemohli najít.

Jen o několik kilometrů dál po proudu - v Klecánkách můžeme stále narazit na skupinu kachniček mandarínských, z nichž jsmKachničky mandarínskée ve středu 28.1. viděli 4M + 2 normálně vybarvené F a v neděli 7 M a 2 albinotické F. Těžko odhadnout, kolik jich tady doopravdy je. Společnost jim dělají nepočetná hejnka poláků velkých a chocholaček, potápky malé, kormoráni a (ve středu) 3 - 5 morčáků malých, asi kolem 12 morčáků velkých. Dole pod jezem není snadné přehlédnout přibližně mezi 20 - 30 hoholy severními, v jejichž blízkosti byly ve středu vidět i 3 kopřivky obecné.
 
 1. února 2009

Kachničky mandarínské

pondělí 26. ledna 2009

Ani tentokrát Trója nezklamala

26. ledna 2009
 
Dnes odpoledne jsem se zase po týdnu jela podívat do Tróji. První část řeky byla tentokrát na ptáky poměrně chudá, nenalezla jsem čírky, hvízdáka, hoholy, ani morčáky malé. Kousek dál po proudu se však na hladině stále pohupovalo líné hejno poláků velkých a chocholaček, mezi nimiž nešli přehlédnout dva roháči. Slunce mi svítilo do očí, a tak jsem se jen marně pokoušela najít také poláky malé. Zaměřila jsem se ale na místo, kam přes břeh není vidět, ale kde poláci rádi odpočívají. A skutečně, po chvíli se ukázal jeden sameček. O svoje odpočívadlo se k mému potěšení tentokrát také podělili s párkem kachniček šedobokých, které, ozářeny zlatými paprsky slunce chýlícího se k západu, pospávaly na kořeni mohutného pařezu. Jaká smůla, že tentokrát jsem foťák nKachnička šedobokáechala doma! Při dalším postupu jsem našla ještě hejnko devíti čírek obecných, samečka hvízdáka, racky chechtavé, bělohlavé i bouřní a teprve až vzadu skupinu 20 morčáků velkých. Zdá se však, že hoholi i morčáci malí už lokalitu opustili. Cestou zpět už jsem na kachničky šedoboké štěstí neměla, ale nenápadně jsem se přiblížila k pařezu, abych zjistila, kolik tu je poláků malých. Asi z desíti metrů na mě překvapeně zírali dva samečkové a jedna samička, pak se postupně rozhodli pomalu se vzdálit. Než sklouzli do vody, zdálo se mi, že na noze jednoho samečka ze zaleskl kroužek. Před odchodem se mi ještě naskytl nádherný pohled na asi dvousethlavé hejno kormoránů, kteří přelétávali přímo přes načervenalé slunce. Nemít s sebou foťák se vážně nevyplácí. 
 
26. ledna 2009

neděle 25. ledna 2009

Opět kachničky mandarínské

Albinotická kachnička mandarínská25. ledna 2009
 
V sobotu jsme na Vltavě zahlédli kachničky mandarínské, a tak jsme se v neděli šli podívat, zda tu ještě jsou a zda jich náhodou není víc. Úsek Vltavy u Klecánek je velmi přehledný, obsahuje ostrůvek, jez i zdymadlo, takže velmi členitá lokalita. Na rozdíl od Trojského úseku je zde celkový počet ptáků menší, ale o zajímavé Polák malýdruhy tu taktéž není nouze. Na první pohled jsme u ostrůvku kachničky nezahlédli, ale ve špičce ostrůvku na kamenech jsme tady poprvé viděli samečka poláka malého. Pospával mezi poláky velkými, chocholačkami a dvěma samičkami morčáka velkého. Při detailním pohledu na ostrůvek už zasvítilo barevné opeření kachniček mandarínských. Jedna albinotická samička, jedna běžná a šestTaké asi částečný albín samečků se páslo na travním porostu. Po chvíli se tři z nich zvedli a dosedli na trávu na protějším břehu. Být tak na druhé straně, to by se fotilo... Než jsme však začali řešit převoz přes řeku místním přívozem, dvojice lidí procházející se právě v inkriminovaném místě je vyplašila. Kromě kormoránů se nedaleko ostrůvku potápěla šestice morčáků malých - dva bělostní samečci a čtyři samičky. Další zastávka byla asi 200 metrů po toku pod jezem. Toto místo běžně obývají hoholové severní, dnes jsme jich tu viděli kolem čtyřicítky. Další početnou skupinkou byli morčáci velcí - ani si nevzpomínáme,Morčák velký kdy jsme najednou v jednom hejnu viděli 16 ptáků (6M a 10F). Ještě níže po proudu bylo vidět mnoho potápek malých a mnoho desítek racků chechtavých. Při posledním pohledu na travnatý val jsme zahlédli bílé temeno a vzápětí hlavičky dalších dvou mašírujících kachniček mandarínských (bílá samička, normální samička a sameček). Otázkou je zda to je skupinka, která jsem přilétla z ostrůvku nebo jsou to další. I vloni tu byly dvě albinotické samičky. Pokud platí druhá varianta, bylo by tu dvanáct těchto krásných ozdob a v případě, že se nám některé schovaly na druhé straně ostrůvku, ještě víc. 
 
25. ledna 2009

sobota 24. ledna 2009

Mandarinky opět na Vltavě

Kachničky mandarínské24. ledna 2009
 
V rámci testování mého čerstvého řidičáku jsme se vydali kousek za Prahu, do Klecánek. Při té příležitosti jsme chtěli zjistit, jestli se pod jezem stále zdržují hoholi, a tak jsme přibalili i dalekohledy. Hoholů ubylo, pod jezem jich plavalo pouze přibližně patnáct, zato nás ale čekalo jiné překvapení. U ostrůvku uprostřed Vltavy se kromě běžných poláků, racků, kormoránů a potápek malých přesně Kachnička mandarínskána stejném místě jako před rokem (viz. článek Setkání s mandarinkami) objevilo opět hejnko kachniček mandarínských, tentokrát ale pouze sedmičlenné. Zahlédli jsme pět samečků a dvě samičky, z nichž jedna měla nápadně světlé zbarvení. Dvě takové sem přilétly i vloni. Je možné, že se jedná o stejné hejno? Potěšeni netradičním pozorováním jsme zamířili zpět do Prahy. Nicméně se sem určitě ještě podíváme, protože není vyloučeno, že se nám některé kachničky schovaly na druhé straně ostrůvku.

24. ledna 2009