neděle 29. června 2008

Bahňáci u Novosedel

Jespáci bojovní(29. června 2008) 
 
Po třech týdnech jsme se brzy po ránu zase vydali podívat na rybníky u Novosedel u Českých Budějovic. Nejzajímavějším rybníkem zpravidla bývá polovypuštěný rybník Dolní. A opět jsme mohli sledovat jeho proměnu. Zatímco při minulé návštěvě zde byla hojnost kachen, tentokráte téměř chyběly. Na druhou stranu se objevilo daleko více bahňáků a opět na březích postávali početní racci chechtaví s mnoha mladými, další probírali mělkou vodu. Spolu s nimi zde bylo i mnoho čejek chocholatých a více než deset Volavka bílákulíků říčních. Mezi břehy se přemisťovali vodouši kropenatí (asi 10 jedinců) a dva vodouši bahenní. Nápadnými byly dva jespáci bojovní - jeden v černobílém šatě, druhý s výrazným rezavým zabarvením - viz foto. Kromě nich zde lovila trojice volavek bílých a také odděleně trojice volavek stříbřitých. A nechyběl ani kvakoš noční, posedávající na nízké suché větvi. Po zkušenosti z minula jsme se k rybníku vrátili asi o hodinu později a osádka se opět trochu pozměnila. Vodoušů kropenatých ubylo, ale místo nich se objevilo šest vodoušů rudonohých a dva vodouši tmaví. Nově přibylo šest kolih velkých. A také se "rozmnožily" volavky bílé - teď jich tu lovilo jedenadvacet. 
 
 
Sousední rybník Horní se stal především shromaždištěm velkého počtu hus velkých (přes 100 jedinců) a několika volavek popelavých. U Mydlovar byla lokalita nově "okupována" kolonií racků chechtavých, což se na pestrosti druhů projevilo. Už zde byly jen čejky, kulíci a husy velké. A dvKvakoš nočnía exempláře tenkozobce opačného. Nad hladinou s křikem pak prolétávali dva rybáci obecní. Ostatní rybníky oplývaly tradiční osádkou kachen (kachny divoké, poláci velcí, poláci chocholačky, lysky, roháči, potápky malé), celkově ale v menším počtu než při minulých návštěvách. Téměř "vymizely" zrzohlávky, nezahlédli jsme ani jednu husici liščí. Na druhou stranu po delší době jsme viděli potápku černokrkou. U Březovce ´=v rákosinách se ozývali rákosníci proužkovaní a obecní. Někteří z nich vcelku bez bázně zapózovali. Opět jsme sledovali cvrčilku zelenou. Hnízdo moudivláčka lužního se zdálo opuštěné, ale jeden dospělý s plným zobákem materiálu oblétával opodál. Cestou zpět jsme projeli kolem Vrbenských rybníků (kachny, racci) a pak kolem soustavy menších rybníků u obce Klec. U jednoho z rybníků mezi keři a rákosinami pobývalo ve velmi nahloučeném hejnu přes sto kachen divokých. Obsadily i přístupovou cestu a jen nerady uvolnily místo pro průchod. Po chvíli jsme zahlédli dva číhající kvakoše noční, což se pak opakovalo ještě třikrát. Tedy na vzdálenosti kolem 150 m celkem osm kvakošů. Druhým zajímavým místem byl Ponědrážský rybník, kde se na hladině pohupovalo cca 100 labutí velkých. Návštěva Vlkovské pískovny už nic nového nepřinesla. Ale to už bylo velmi teplé odpoledne a čas na návrat.



Přibližně po půl roce, když jsem se prohrabovala staršími fotkami, jsem narazila na dvě zapomenuté neurčené kachny, které jsme vyfotili při této vycházce. Protože jsem nikdy nic takového neviděla a nemohla jsem najít žádný obrázek, který by mě stoprocentně přesvědčil o mé domněnce, požádala jsem o pomoc J. Závoru, který mi konečně potvrdil moji teorii (založenou na tvaru zobáku), že se jedná skutečně o dvě mláďata hohola severního:

Hohol severní
 

Žádné komentáře:

Okomentovat